Brüsszeli versenyjogi szakértőkkel vizsgáltatná ki az élelmiszerláncok feltételezett visszaéléseit Hegyi Gyula európai parlamenti képviselő (MSZP). A kezdeményezés egyébként nem a tisztességesen kereskedő élelmiszerláncok ellen irányul, célja, hogy a nagyszámú ellenőrizhetetlen panasz eljusson az Európai Bizottság (EB) versenyjogi szakértőihez. A képviselő és négy európai parlamenti képviselőtársa tavaly ősszel kezdeményezte, hogy az Európai Parlament kérjen versenyjogi vizsgálatot az EB Versenypolitikai Főigazgatóságától a szuper- és hipermarketek tevékenységéről, különös tekintettel a vásárlóerővel való hatalmi visszaélésekre. Az indítványt az EP-képviselők 60 százaléka támogatta.
Hegyi Gyula és két képviselőtársa ezután találkozott a brüsszeli bizottság versenypolitikai főigazgatójával, aki felkérte a politikusokat, hogy gyűjtsenek össze hazájukban olyan eseteket, tényeket, amelyek bizonyítják, hogy az áruházláncok tevékenysége sérti a tisztességes kereskedelem elvét és káros a fogyasztókra. Az MSZP-s politikus ezért arra kéri a szupermarketekkel kapcsolatban álló beszállítókat, vállalkozásokat és egyéneket, hogy amennyiben ismernek ilyen eseteket, akkor tájékoztassák róla e-mailen vagy postacímen keresztül. Az EB versenypolitikai főigazgatója a beérkezett panaszokat munkatársaival soron kívül megvizsgáltatja.
