Az Energia Klub újabb pert indít az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) ellen, mivel az megtagadta a paksi atomerőmű 2003. évi üzemzavarából származó hulladékok kezelésére kidolgozott stratégia közreadását - közölte tegnap az MTI-Eco. Ennek elkészítését 2005-ben maga az OAH írta elő az erőmű számára, az azonban üzleti titokra és a szellemi tulajdon védelmére hivatkozva megtagadta a nyilvánosságra hozatalát. A környezetvédő szervezet azonban vitatja a paksi érveket, mondván, a nukleáris biztonsággal kapcsolatos döntések olyan környezeti információk, amelyeket a közvéleménynek is joga van megismerni, és ebben még az üzleti titokra vonatkozó szabályok sem gátolhatják meg. Az Energia Klub az atomerőmű 2003-as üzemzavara és az azzal kapcsolatos szakértői anyagok nyilvánossága miatt korábban már két pert is indított az OAH ellen. Az egyik 2004 szeptembere, a másik pedig 2005 márciusa óta zajlik. Jelenleg mindkettő arra vár, hogy a Fővárosi Bíróság harmadszorra is megkezdje a tárgyalását, miután a Fővárosi Ítélőtábla már kétszer is új elsőfokú eljárás lefolytatását rendelte el.
Az újabb per kapcsán Fichtinger Gyula, az OAH főosztályvezetője annyit mondott a hírügynökségnek, hogy a hivatal már korábban átadta az Energia Klubnak a kért dokumentumokat, azonban azok egyes részeit az atomerőmű olvashatatlanná tette, üzleti titokra hivatkozva. A hivatal mindig az érvényes jogszabályoknak megfelelően cselekszik, és amint ilyen tartalmú bírósági ítélet születik, ki fogják adni a teljes dokumentumot az Energia Klubnak - tette hozzá a főosztályvezető.
