Alapvetően megváltoztatja a hazai szőlészek és borászok életét az uniós borreform. Az egyik legfontosabb változás, hogy az eddigi közösségi költségvetésből közvetlenül járó támogatásaik helyébe a jövőben tagállami hatáskörben szétosztható nemzeti boríték lép. Ennek felhasználásáról június végéig kellett egy öt évre szóló nemzeti programot eljuttatni az Európai Bizottságnak (EB) - mondta Hartz Zoltán, az FVM agrárpiaci főosztályának főosztályvezető-helyettese egy tegnapi szakmai tanácskozáson. Évente két további jelentés készül majd a program végrehajtásáról, illetve felülvizsgálatáról, ezért szükség esetén lesz mód változtatásra is.
Az uniós borreform első végrehajtási rendelete idén augusztustól hatályos, így ebben az évben már kiosztható lesz a termelőknek járó támogatás. Az idén ez 16,8 millió eurót, azaz mintegy 4,2 milliárd forint támogatást jelent a szőlősgazdáknak és a borászoknak. A borpiaci reform végére, az ötödik évben a támogatás több mint 29 millió euró, folyó áron számolva mintegy 7,5 milliárd forint körül lesz, amit teljes egészében az ágazat támogatására fordíthatnak, mivel az agrártárca döntése szerint 2013-2014-ig nem csoportosítanak át belőle vidékfejlesztési célokra.
A nemzeti borítékból finanszírozódik majd az ültetvények szerkezetátalakításának, felújításának, de a kivágásának támogatása is. Utóbbi végül uniós szinten is kisebb területen lesz kötelező (400 ezer helyett 175 ezer hektáron) és csak három évig tart. Már az idén támogatható lesz az alkoholfok növelése a mustoknál, és a melléktermékek ellenőrzött megsemmisítése is. Előbbire egymillió, utóbbira 2,5 millió euró áll rendelkezésre. Jövő év augusztusától támogatni lehet a borászati technológiák korszerűsítését, a szüreti biztosítékrendszer kiépítését is, és a magyar eredetvédelmi rendszert is meg kell újítani az uniós követelményeknek megfelelően.
