BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Indokolatlanul sokba kerül az sms-barangolás

2008. július 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Bizottság (EB) októberben szabályozási javaslattal áll elő a külföldi sms-ek árának letörésére. Viviane Reding, az EB információs társadalomért felelős tagja tegnapi brüsszeli sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy a testület számára már csak a szabályozás maradt mint végső eszköz, mert a szektor figyelmen kívül hagyta a tarifák mérséklésére vonatkozó többszöri felszólítást. Márpedig elég egyetlen pillantást vetni az sms-barangolás díjtételére, hogy kiderüljön, a mintegy 90 európai mobiltelefon-szolgáltató bőségesen túlárazza a szöveges üzenet külföldről történő küldését. Éppen az árak rendkívüli szórása mutatja, hogy a szolgáltatók hatalmas profitot zsebelnek be, egy külföldi sms-ért a hazainak a tízszeresét is elkérik, amit az önköltség nem indokol. Az évi két és fél milliárd (számuk egyre növekszik) külföldről küldött sms átlagára 29 eurócent volt tavaly október és idén március között, de például a belga szolgáltatók 80 centes barangolási díjat számítanak fel. Egy francia az idei olaszországi nyaralása során legfeljebb 0,30 euróért küld sms-t, míg egy cseh turistának ugyanezért akár 0,42 eurót is fizetnie kell. Spanyolországban a svéd turista üzenetenként 0,40 eurót, a német 0,41 eurót, a lengyel 0,45 eurót és egy brit 0,63 eurót. José Manuel Barroso, az EB elnöke szerint tűrhetetlen, hogy az európai egységes piac előnye eltűnik a szolgáltatás számláján, ahol újra megjelennek a határok.
Az EB láthatóan felbuzdult a mobiltelefonok barangolási díjának tavalyi sikeres csökkentésén és immár a szövegüzenet és egyéb adattovábbítás árának a letörése került célkeresztjébe. Brüsszel egyelőre az sms esetében tervez konkrét kezdeményezést, a mobilinternetezésben, adattovábbításban még szükségesnek látja a piac felmérését, elemzését, és ennek eredményétől teszi függővé az esetleges szabályozást.
Mint Pataki Dániel, az Európai Szabályozó Hatóságok (ERG) idei elnöke a brüsszeli sajtótájékoztatón elmondta, ezen a területen főként nagyobb átláthatóságra van szükség. A Nemzeti Hírközlési Hatóság elnöke megerősítette: az sms küldésében a gyakorlat nem igazolta a várakozásokat, hogy a mobilbarangolásról született uniós törvényt követően a szektor hajlandó lesz önszabályozásra. Az elmúlt egy évben nem került sor árversenyre, ezért ő is Brüsszel közbelépését sürgette. Szerinte a 29 centes átlagár helyett a 11-15 centes áfa nélküli ár tűnik reálisnak.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet