BUX 138797.87 -0,5 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A növényi termékek húzzák az agrárárakat

2008. július 14. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Harmadával drágultak egy év alatt az agrártermékek. Amíg tavaly májusban még csökkentek is a termelői árak, idén májusban 31,5 százalékos ugrást mutatott ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az egy évvel korábbi szinthez képest. Ezen belül a növényi termékeké 38,3, az élő állatoké és az állati termékeké pedig átlagosan 21,7 százalékkal emelkedett. Májusban a gabonafélék termelői átlagára 61,5 százalékkal, az olajnövényeké pedig 53 százalékkal volt magasabb, mint 2007-ben. Amíg a burgonya ára csaknem negyedével mérséklődött, addig a zöldségféléké ugyanennyivel nőtt egy év alatt. A zöldborsóé 32, a zöldpaprikáé 10 százalékkal emelkedett, a fejes káposztáé pedig 102,5 százalékkal került többe, mint tavaly májusban. A gyümölcsök termelői ára 36 százalékkal emelkedett, elsősorban a szamóca közel harmincszázalékos drágulása miatt.
A vágóállatok termelői árainak 23,2 százalékos növekedése a vágóbaromfi 25,4, a vágósertés 26,2 és a vágómarha árának 8,7 százalékos emelkedéséből adódott. Tavaly májushoz képest az étkezési tyúktojás termelői ára 18, a tej 20 százalékkal emelkedett.
Az idei év első öt hónapjában ugyancsak meredeken emelkedtek a termelői átlagárak - 2007 hasonló időszakához képest 34,8 százalékkal -, ami a növényi termékek 46,4, illetve az élő állatok és állati termékek árának 19,8 százalékos emelkedéséből adódott. A legnagyobb drágulást a gabonaféléknél regisztrálta a KSH: a termelői átlagárak öt hónap alatt 77,7 százalékkal nőttek 2007 hasonló időszakához képest. A gyümölcsökért több mint 50, a zöldségfélékért pedig 10,5 százalékkal kaptak többet a gazdák. Ezzel szemben a burgonya ára az elmúlt év eleji jelentős, 66,5 százalékos növekedés után idén csökkenésnek indult, amiben elsősorban az import hatása érhető tetten.
Az állattenyésztésben végre megindult némi áremelkedés: amíg tavaly január és március között mindössze egy százalékkal emelkedtek a termelői árak - a sertésé és a vágómarháé például még csökkent is -, addig 2008-ban a vágóállatok termelői árai 15,7 százalékkal haladták meg az előző évit, és már csak a vágómarha ára mérséklődött egy százalékkal. Ez azonban várhatóan nem lesz elég az állattartók megnövekedett költségeinek kompenzálására. Az idei első öt hónapban leginkább a baromfitartók tudtak komolyabb áremelést elérni: a vágócsirke ára a KSH szerint 23,7, míg a vágósertésé 13,2 százalékkal emelkedett 2007 hasonló időszakához képest. Ennél jobban drágultak az állati eredetű termékek: átlagosan 26 százalékkal, ezen belül például a tej termelői ára 30,3, az étkezési tyúktojásé 15 százalékkal nőtt január és május között a tavalyi év hasonló időszakához képest.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet