Végéhez közeledik a borsószezon, sőt akad feldolgozó, ahol az utolsó doboz konzerv is a raktárba került már. Az időjárás jelenlegi szeszélyessége nem kedvez a szántóföldi zöldségtermesztésnek: hol öntözni kell, hol meg szivattyúzni a táblákról a felesleges csapadékot, a jégesőkről már nem is beszélve, miközben az árak nem követik a kalászosok növekedési ütemét - mondja Subiz Ferenc, a Cibakert TÉSZ Kft. ügyvezetője. Javítani kellene az ágazat hatékonyságát is, növelni az öntözött területet és stabilizálni a vetésterület nagyságát. A borsótermesztés ugyanis komoly szakértelmet és - érzékeny növény lévén - odafigyelést igényel. A gabonafélék kevesebb munkával nagyobb haszonnal kecsegtetnek, így az elmúlt években csökkent a szántóföldi zöldségek termőterülete.
Épp az alapanyagok biztosítása az egyik legfőbb problémája a konzerviparnak: az utóbbi években emiatt egyre többet kellett fizetniük érte, miközben érdemben nem javult az ágazat jövedelmezősége, emellett a hűtőiparral is folyamatos a konkurenciaharc a termésért, utóbbi ugyanis átlagosan tíz százalékkal fizet többet a termelőknek. Kecskemét környékén például egy év alatt 35-40 százalékkal drágult a zöldborsó és a csemegekukorica is. Előbbiért kilónként 70-75 forintot fizettünk a velünk szerződött termelőknek, utóbbi ára várhatóan 35 forint körül alakul majd kilogrammonként - mondta Ábrahám Tibor, a Kecskeméti Konzervgyár Kft. vezérigazgatója. A náluk tegnap befejeződött borsószezonban hétezer tonnára szerződtek, amelyet 24 millió félkilós dobozba gyártottak le. Várhatóan jól alakul majd a csemegekukorica-szezon is, az eddigi terméskilátások biztatóak. Magyarország egyébként jelenleg a világ második legnagyobb csemegekukorica-exportőre. A cég eredményességét azonban rontja, hogy a terményárak mellett szezon közepén emelték a dobozok árait is: a drágulás aránya jövőre elérheti a 30 százalékot. Leginkább azonban a forintárfolyam az, ami elviszi a hasznot. Ha tartósan 232 forint körül marad az árfolyam, akkor már csak a túlélésért küzdünk majd - mondta a vezérigazgató, aki szerint az ágazat szereplőinek legkésőbb 2009 második feléig érdemben érvényesíteni kellene költségnövekedésüket a kereskedelem felé, különben komoly gondokra és piaci zavarokra kell számítani a teljes termékpályán.
