BUX 138661.08 -0,6 %
OTP 44710 -0,47 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Éledező szociális szövetkezetek

2008. július 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormány által felkarolt szociális szövetkezetek létesítésére (Napi, 2008. július 10.) kiírt kísérleti projekt június 30-ai, második fordulós pályázataiból tizenhat kapott támogatást - tudta meg lapunk. Az anyagiak mellett - ez mintegy 14-20 millió forint - szakmai tanácsadásra és mentorok segítségére is számíthatnak a nyertesek. A rövid, kétéves támogatotti időszak után a szövetkezeteknek ugyanis önfenntartóvá kell válniuk. Július 18-áig újabb 120 pályázatot várnak, amelyeket szeptember végéig bírálnak el.
Az eredeti elképzelés szerint a Munkaerőpiaci Alap forrásaiból az Országos Foglalkoztatási közalapítvány (OFA) 2011-ig 945 millió forintot fordít a szociális szövetkezetek létrehozására, működtetésére, valamint szakmai támogatására, azonban a beérkezett pályázatok számára tekintettel előfordulhat, hogy a teljes rendelkezésre álló összeget szövetkezetek létesítésére fordítjuk, és aztán további forrásokat kérünk a munkaügyi tárcától - mondta lapunknak Szokolainé Molnár Eszter, az OFA programfelelőse. A pályázók 500 ezer forintot nyerhetnek el a szövetkezet alapítására. A már létrehozott társulások 20 millió forint támogatást kaphatnak elsősorban a tagként vagy alkalmazottként foglalkoztatott munkanélküliek bér- és járulékköltségeire. Az OFA támogatásából fedezhető a szövetkezet indításához szükséges beruházások költsége, erre a szubvenció legfeljebb 30 százaléka használható fel. A működtetésre legfeljebb a 9 százalék fordítható, a menedzserek bér- és járulékköltségeire pedig maximum 15 százalék. A pályázat benyújtásának feltétele volt, hogy a szövetkezet alapítóinak fele munkanélküliként regisztrált legyen.
Az eddig dotált 16 szervezet összesen száznegyvenöt taggal indul, ebből nyolcvanhárman három hónapja regisztrált álláskeresők. Van köztük olyan, amelyik családi napközit működtetne, park- vagy idősgondozást vállalna, de akad olyan is, amelyik graffitieltávolítással vagy közösségi szállítással foglalkozna. A tevékenység eredményéből közösségi alapot képeznek, ezt pedig a tagoknak, családtagjaiknak nyújtott juttatásokra fordítják. A tapasztalatok kedvezőek, így jövőre várhatóan ismét meghirdetik a programot, de azt még nem lehet tudni, hogy milyen formában: előfordulhat, hogy továbbra is OFA-, de az is lehet, hogy központi, minisztériumi programként fut majd tovább - válaszolta megkeresésünkre a programfelelős.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet