BUX 138886.16 -0,44 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre mélyül a tejpiac válsága

Egyelőre csak tapogatóznak a tejipar egyes szereplői a lehetséges együttműködésekről, miután az év eleji rövid reménykeltő időszak után ismét csökkent mind a nyerstej, mind a feldolgozott termékek átadási ára, nehéz helyzetbe sodorva az ágazat hazai szereplőit. A kereskedelmi láncokkal való megegyezésre kevés az esély.

2008. július 10. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tejfelvásárlási árak év eleji átmeneti emelkedésének pozitív hatását erőteljesen csökkentette a takarmányárak emelkedése. Mivel a termelők tartósan magasabb árakban reménykedtek, itthon 12-15 százalékkal növelték a termelést, majd amikor a kereslet kezdett visszaesni, kénytelenek voltak 20-30 százalékos árcsökkenést elkönyvelni. Emiatt a beruházási hajlandóság is visszaesett, szakértők szerint több nagy állattartó is meggondolja, hogy igényelje-e az FVM által nemrég meghirdetett állattartó telepek - egyre inkább szükségessé váló - korszerűsítésére fordítható támogatásokat.
A fogyasztói árak ugyanakkor javarészt változatlanok maradtak. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Szövetségének (MOSZ) állattartói például német gazdák tiltakozása nyomán a múlt héten jelentettek be hasonló tiltakozó akciókat arra az esetre, ha nem sikerülne megegyezni a feldolgozókkal és a kereskedelmi láncokkal az árak emeléséről. Egyelőre várjuk, hogy a feldolgozók válaszoljanak a megkeresésünkre és a tárgyalások függvényében keressük meg a kereskedelmi láncokat - mondta Tóth István, a MOSZ titkára. Megkezdték a közvetlen értékesítés jogi, technikai, higiéniai feltételeinek felmérését és azt, hogy az országban hol, mekkora kereslet lenne a földolgozatlan tej iránt, illetve azt, hogy hány termelő és milyen kapacitással vállalná, hogy részt vesz az akcióban.
A közvetlen értékesítés regionális szinten sikeres lehet, de az ágazat gondjait nem tudja megoldani - mondta Mélykúti Tibor, az Alföldi Tej Kft. ügyvezetője, aki nem hiszi, hogy a 130-160 forintért kimért tej hatására tömegesen szoknának át a fogyasztók a bolti helyett a kocsiról, piacról való vásárlásra. Szerinte a közvetlen értékesítésre vonatkozó uniós kvóta sem enged túl sok mozgásteret. A termelői tulajdonban lévő, tavaly 38 milliárd forintos nettó árbevételt elérő és évi mintegy 360-390 millió kilogramm tejet feldolgozó cég ügyvezetője szerint növelni kellene a termelői csoportok együttműködési hajlandóságát, piaci részesedését. Jelenleg az ötven termelő tulajdonában lévő vállalattal együtt a piacon lévő két-három kisebb csoport 450-500 millió kilogramm tejet dolgoz föl évente. Az összes ipari termelés pedig évi 1,2 milliárd kilogramm tej körül alakul.
Valamiféle összefogásra azért szükség lenne a termelők és a feldolgozók között, mivel utóbbiak is erősen vesztésre állnak a kereskedőkkel folytatott ártárgyalásokban - mondta Mélykúti. Az idei első félévben ugyanis mintegy 30 százalékkal estek a feldolgozott termékek átadási árai. Az erős verseny gerjesztette pozícióféltés miatt azonban még a feldolgozóüzemek sem igazán működnek együtt. Szakértők szerint 2008 második negyedévében a legtöbb cég veszteséget termelt. Az ügyvezető szerint mivel Magyarország fölösleglevezetési piacként funkcionál, kevés az esély arra, hogy a láncok hajlandóak lennének az ágazat túlélése érdekében a fogyasztói árak növelése helyett például profitmegosztásra. Az exportlehetőségeket pedig egyértelműen rontja az erős forint. Hiába alakul jobban a kivitt tej mennyisége, feldolgozottsága, azt a néhány (4-6) eurócentes áremelést, amit az utóbbi hónapban sikerült kiharcolniuk a vállatoknak, gyakorlatilag el is vitte az árfolyamváltozás. Egyelőre próbálunk előremenekülni, és az idén már megkezdtük az UHT tejek exportálását is - mondta Mélykúti.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet