Az elmúlt két-három évben régiónként eltérő módon felére-harmadára, egy-két helyen negyedére zsugorodott a málna termőterülete. A terméktanács szerint jelenleg a gyorsfogyasztásra alkalmas málna kilójáért 350-450 forintot kínálnak a termesztőknek - a fogyasztói árak ennél jóval magasabbak, a dorozsmai nagybani piacon jelenleg 950, a fővárosban több mint ezer forintot adnak kilójáért -, a lémálnáért pedig 300 forintot. Ez utóbbi egyre több termesztőt ösztönöz a könnyebb betakaríthatósággal kecsegtető értékesítésre - az étkezési málna betakarítása kézi munkát igényel, amelyért kilónként 100-150 forintot is elkérnek a napszámosok. A tavaly elszabadult agrárárak ellenére romlik a zöldség-gyümölcs termesztés jövedelmezősége, még úgy is, hogy ezen termékek fogyasztói ára is követte az alap mezőgazdasági terményekét. A képlet egyszerű, rendkívül alacsonyak a felvásárlási árak - hangzott el a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács gyümölcspiaci körképet bemutató tanácskozásán. Beigazolódni látszik, hogy az alacsonyabb zöldség-gyümölcs árak tartják féken az inflációt, de ezt nem a kereslet-kínálat alakulása hozza majd meg - mondja Mártonffy Béla, a terméktanács ügyvezető igazgatója. Az egrestermelők már nincsenek olyan \"jó\" helyzetben, mint a málnások: Hajdú-Biharban és Szabolcsban jó részük le sem szedte a termést, mert a felvásárlók által ajánlott 60-70 forintos kilónkénti árból a gyümölcsszedőket sem tudta volna kifizetni. Ehhez képest a dorozsmai nagybanin 260 forintot adnak egy kilóért, egyes fővárosi piacokon pedig a negyedkilós dobozért 250-300-350 forintot kérnek. A közvetlenül az exportőröknek és feldolgozóknak szállító termelők esetében pedig nagyon hektikusan változott az átvételi ár: három nap alatt volt 230, 180, 160 és újra 230 is. A hullámzó ármozgás és az egyéb piaci anomáliák miatt tovább zsugorodhat a termőterület is. Alighogy elkezdődött, már véget is érhet a ribizliszezon. Úgy tűnik, hogy a hűtőházak sem érdekeltek a felvásárlásban. A hét elején még 50-60 forintot adtak az ipari felhasználásra szánt piros ribizli kilójáért - ezt pedig már csak géppel éri meg betakarítani, a kézi szedés előbb-utóbb eltűnik, mert 50 forint alatt már nem vállalják a munkások - mondja Benedek László, aki Gyöngyös mellett 35 hektáron termeszt ribizlit. A ribiszke önköltségi ára egyébként 50-70 forint között mozog. A nógrádiak kétségbeestek: a kisebb hűtőházaknak már 80 forintért sem kell a kézzel szedett pirosribizli, mivel a nyugat-európai kereskedők a fagyasztott, tízkilós kiszerelésű terméket csak 120 forintos áron vennék meg - mondja Ógel János, a nézsai Frigoland Hűtő és Kereskedelmi Kft. felvásárlója. A terméktanács szerint a fagyasztott késztermék ára egy év alatt 20 százalékkal csökkent, a forinterősödéssel együtt már 30 százalékos az esés. A feketeribizliért 200 forintot adnak a felvásárlók. A dorozsmai nagybani piacon az első osztályú ribizliért egyébként 400-450 forintot adnak, a fővárosin pedig 350-500 forint között mozognak az árak. Az ágazat szereplői szerint gondok lehetnek az alma, a szilva és az őszibarack értékesítésével is.
