BUX 137934.55 -1,12 %
OTP 44310 -1,36 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mégis kartelleztek a tojástermelők

2008. június 23. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Fővárosi Bíróság elsőfokú döntése szerint igaza volt 2006 novemberében a Gazdasági és Versenyhivatalnak (GVH), amikor versenykorlátozásra alkalmas viselkedés miatt elmarasztalta a Magyar Tojóhibrid-tenyésztők és Tojástermelők Szövetségét és a Magyar Tojás Kft.-t. A GVH 120 millió forintra büntette a szövetséget, továbbá összesen 26,5 millió forint bírságot szabott ki a Magyar Tojás Kft. jelenlegi és korábbi tagjaira. A GVH szerint a szövetség 2002-től kezdődően minden évben közölte tagjaival, hogy milyen árak betartása ajánlott, illetve hogy a termelési ár megemelése javasolt. A szövetség 2002-ben importengedélyezési rendszert vezetett be, az apró tojás kivonására szólított fel, később a tojótyúkállomány idő előtti csökkentését, a termelés tíz százalékának exportálását írta elő. Ugyan a szövetség a kereskedők erősebb alkupozíciója és az import miatt kevéssé tudta befolyásolni az árakat, a GVH semmilyen formában nem tolerálja az áregyeztetést - mondta Mihálovits András, a GVH szóvivője.
Az érintettek fellebbeztek a GVH határozata ellen, a Fővárosi Bíróság azonban elutasította a keresetet és teljes egészében helybenhagyta a GVH döntését. Az ítélet részletes indoklásának áttanulmányozása után döntünk arról, hogy megfellebbezzük-e a döntést - tudtuk meg a tojásszövetségtől. A bírságot 30 nappal a határozat kézhezvétele után be kellett volna fizetni - információink szerint azonban a Fővárosi Ítélőtábla ez év elején felfüggesztette a határozat végrehajtását. A Napi információja szerint egyébként a szövetség ha akarná, se tudná befizetni a bírságot, Mihálovits szerint ez esetben a tagvállalatoknak kell összeadniuk a pénzt.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet