Budapest nyert az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) székhelyéért folyó küzdelemben. Szerdán Brüsszelben a tagállamok versenyképességért és tudománypolitikáért felelős minisztereinek sikerült megállapodniuk, miután május végén a döntést elhalasztották. Jóllehet Magyarország akkor is megkapta a tagországok nagy többségének támogatását, a lengyel miniszter azonban nem vonta vissza Wroclaw jelölését, ami egyenértékű volt a vétóval. A tegnapi munkaebéden végül Lengyelország is beadta a derekát, ezt követően a találkozó átalakult kormányközi konferenciává, amely az uniós jognak megfelelően szentesíthette a döntést. Budapest vállalta, hogy 20 évre állja a mintegy 60 főt foglalkoztató uniós ügynökség székhelyének bérleti díját, továbbá húsz munkatársának öt esztendőre járó bérét.
A kormány több lehetséges helyszínt is megnevezett, a legnagyobb esélye a dél-budai Infoparknak van. Az EIT több - egyelőre hat - úgynevezett tudás-innovációs társulás munkáját koordinálja. Ezek kijelölését az EIT igazgatótanácsa végzi el. Az EU-büdzsé 2013-ig 308 millió euróval járul hozzá a költségekhez, amelyeket azonban jóval többre, 2,3 milliárd euróra becsülnek. A cél, hogy a finanszírozásból a tagállamok mellett az innovációban érdekelt üzleti élet és az Európai Beruházási Bank is kivegye a részét.
