A közlekedés egyike volt az Európai Bizottság (EB) által tavaly elfogadott 15 magyar operatív programnak. Ennek egyik prioritása a városi és elővárosi tömegközlekedés fejlesztése, amelynek része a 4-es metró finanszírozása; ez a rendelkezésre álló teljes keretnek a 60 százalékát teszi ki, meghaladva az egymilliárd eurót. A fővárosi önkormányzat áprilisi közgyűlése fogadta el a metrópályázatot, amelyet ezután küldtek meg a kormánynak, amely a várakozások szerint még az augusztusi szünet előtt foglalkozik vele. Jóváhagyását követően azonnal megküldik az Európai Bizottságnak. (A fejlesztési pénzek elnyerésére, a pályázatok eljuttatására, illetve az ezzel kapcsolatos kommunikációra külön informatikai rendszert állítottak fel Brüsszel és a magyar államigazgatás között.)
Brüsszeli értesüléseink szerint a főváros az EB-pályázat elkészítéséhez segítséget nyújtó JASPERS programon keresztül egyeztetett, hogy bizonyos lehessen abban: megfelel a fejlesztési pénzek elnyerése feltételeinek. A JASPERS-t éppen annak érdekében hozta létre az Európai Bizottság, hogy a kohéziós alapból finanszírozott nagyprojektek pályázataihoz nyújtson támogatást, mérnökök, közgazdászok, számviteli szakemberek hozzáértésére támaszkodva. Az EB-nek a pályázat beérkezését követően három hónap áll a rendelkezésére, ez azonban "nettó" idő: ha például a bizottság adatkiegészítést kér, az órát megállítják. A nagyberuházások korábbi tapasztalatai alapján biztosra vehető, hogy fél éven belül megérkezik Brüsszelből az állásfoglalás.
