Az Európai Bizottság várhatóan elutasítja a magyar kormány derogációs kérelmét, amelyet a fuvarozói érdekképviseletek nyomására nyújtott be Brüsszelbe. Ebben azt szeretné engedélyeztetni, hogy a fuvarozók által használt kereskedelmi gázolaj jövedéki adójának 2003-ban (ám az uniós mértéknél magasabb szinten) befagyasztott mértékét az EU 15 éve változatlan mértékű adóhányadához igazíthassa. Kovács László, az EB adóügyi biztosa szerint mind a bizottság, mind az unió pénzügyi tanácsa úgy látja, hogy a jövedéki adó csökkentése ellentétes az unió érdekeivel. A bizottság véleményén a sorozatos tüntetések sem változtatnak, ha engednénk, annak az lenne a tanulsága, hogy néhány Molotov-koktéllal mindent el lehet intézni - utalt Kovács a fuvarozók és halászok szaporodó megmozdulásaira. Az EB szerdán tárgyal az üzemanyagok áráról. Várhatóan négy javaslat kerül az asztalra, amelyek között szerepel, hogy az EU gyakoroljon nyomást a legnagyobb olajexportáló országokra és olajcégekre a kitermelés növelése és az ár csökkentése érdekében. Felvetődött, hogy az extraprofitra extra adót vessenek ki, és az is elképzelhető, hogy a növekvő áfabevételből szociális kompenzációt finanszírozzanak.
