BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kánikula meglékelheti a szezont

Magyarországon egyelőre jók a dinnyepiaci terméskilátások, ám a termelők komolyan félnek a kánikulától, ráadásul a vevők e termék esetében is inkább az árat nézik, mint a minőséget. A jó idő miatt egy-két héten belül már piacra kerül a hazai termesztésű sárgadinnye, huszadika körül pedig a görögdinnye is. A belföldi görögdinnyére azonban még csaknem a hónap végéig várni kell.

2008. június 5. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A hazai fóliás termesztésű sárgadinnye termelői ára kilónként háromszáz forintról indulhat - mondja Pörmeki János, a Mórakert Szövetkezet logisztikai igazgatója. A szövetkezetnek 20 hektáron termelnek fóliás és mintegy 45-50 hektáron szabadföldi sárgadinnyét, amit főleg belföldi áruházláncoknak értékesítenek. Az idén kísérletképpen lesz árusító pontjuk a Budapesti Nagybani Piacon is. Az igazgató szerint a kedvező időjárás miatt jó termés ígérkezik, bár a meleg miatt valószínűleg összeérik a fóliás és a szabadföldi termény - előbbiből 1200 tonnás, utóbbiból kétezer tonnás termést várnak. Kedvezőek a görögdinnyeterméssel kapcsolatos várakozások is, 10-13 ezer tonnát remélnek a környékbeli termelők és hosszabb szezont - tavaly a kánikula miatt hamar felsült a dinnye, alig egy hónapos volt a szezon.
Emiatt kevésbé derűlátó az idei szezonnal kapcsolatban Simonka György, a dél-békési termelőket tömörítő Magyar Termés TÉSZ Kft. ügyvezetője is. A tész (termékértékesítő szövetkezet) 408 tagjából 350-en foglalkoznak dinnyével, akik tavaly a kánikula miatt kénytelenek voltak főleg szabadpiacon értékesíteni az árujukat - a tész ugyanis csak első osztályú árut vesz át -, és a tervezett bevétel harmadát tudták elérni, így veszteséggel zárták az évet. Bár egyelőre még jók a terméskilátások - görögdinnyéből 40 ezer tonnát várnak -, újra kánikulát jelez a meteorológia. A szakember szerint ennél sokkal nagyobb probléma, hogy a legnagyobb dinnyefelvásárló tészként sincs esélyük betörni a magyar piacra, itt ugyanis nincs kereslet a minőségi árura, csak az számít az áruházláncoknak, hogy minél olcsóbb legyen a dinnye. A cég évek óta szinte kizárólag exportra termel: a Baltikumba, Skandináviába és Nyugat-Európába szállítanak csomagolt minőségi, mag nélküli vagy ökogazdálkodással termesztett dinnyét.
A szakemberek szerint a hazai árak letörésében az áruházláncok mellett a kupeckedő, feketén, olcsón, minőségi elvárások nélkül tevékenykedő felvásárlók is élen járnak, akik aztán vagy őstermelőként értékesítenek tovább, vagy importáruval keverve adják el nagyobb láncoknak a dinnyét. A Magyar Termés TÉSZ Kft. már arra is rákényszerült az exportpiacaira is kimerészkedő nyerészkedők miatt, hogy levédesse két termékét. Javítani kellene a piacszabályozási rendszert, mert e nélkül gyorsan vége lesz a magyar zöldségágazatnak - tette hozzá Simonka György.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet