Németországban szerdán a tejtermelők felhagytak a tejfeldolgozó üzemek többnapos blokádjával, és a nagy élelmiszerkereskedelmi hálózatok áruházai előtt kezdtek tüntetést. A tiltakozó megmozdulás - amelynek középpontjában a tej és tejtermékek felvásárlási árának növelése áll -, a múlt hét közepén kezdődött. A megmozdulások számos tartományra kiterjedtek, a tejüzemek attól tartottak, hogy több ezer hektoliter tej romolhat meg a tartályokban az akció alatt. A blokád feloldása után azonban a szupermarketek újra hozzájutottak a szokásos mennyiséghez, így megszűnt a tejből és tejtermékekből több helyütt is kialakult átmeneti hiány.
A mintegy 32 ezer gazdát képviselő Német Tejtermelők Szövetsége szerint az elmúlt napokban a tej és tejtermékek szokásos mennyiségének fele kerülhetett a boltokba. A gazdák mindaddig folytatni akarják a tiltakozó akciókat, amíg a kereskedelmi hálózatok nem hajlandóak megemelni a felvásárlási árakat - legkevesebb negyvenszázalékos emelést tartanának indokoltnak. A német szövetségi agrárminiszter, Horst Seehofer találkozót javasolt a vitás felek között, hozzátéve, hogy a kormány egyébként nem kíván beavatkozni a konfliktusba. Németországban összesen 100 ezerre teszik a tejtermelő gazdaságok számát.
A hétvégén más tagországokból érkeztek hírek arról, hogy a német gazdákhoz hasonlóan mások is elégedetlenek a felvásárlási árakkal, és megfontolják, hogy hasonló akciót indítsanak-e. "Hozzánk nem érkezett még ezzel kapcsolatos felkérés, ugyanakkor túlzásnak tartom azt hinni, hogy a német gazdák az egész uniós tejipar problémáját megoldhatnák" - mondta lapunknak Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács vezetője. A magyar termelők sem elégedettek a nyerstej literenkénti 80 forintos felvásárlási átlagárával, amely az év eleje óta folyamatosan csökken. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ), a szarvasmarha-tenyésztők országos választmánya tegnap úgy döntött, hogy a magyar gazdák is csatlakoznak az alacsony tejfelvásárlási árak miatt indult nyugat-európai tiltakozó mozgalmakhoz. Amennyiben tartósan, több hónapon keresztül 80 forint alá süllyedne a felvásárlási ár, akkor egyértelműen veszteségesek lennének a hazai termelők is, és nagyobb állománycsökkentések is bekövetkezhetnek. Az áresés abban is érezteti hatását, hogy a legtöbb magyar termelő havi ártárgyalásra kényszerült, emiatt jobban ki van téve az áringadozásoknak. Sok helyütt még a júniusi árakról sincs megállapodás. Tóth István MOSZ-titkár szerint az árcsökkenést az EU hibás döntése okozta; a tejpiaci zavar annak a következménye, hogy a bizottság április elsejétől felemelte a tagországok tejkvótáját két százalékkal. Erre nem volt szükség, mert tejhiány gyakorlatilag csak Olaszországban volt - véli Tóth.
Istvánfalvi szerint az európai tejpiaci válság oka, hogy 2007 második felében emelkedni kezdtek az árak, ezért a gazdák úgy vélték, hogy tartósan keresleti piac lehet, ezért sokan nagyobb állományfejlesztésbe és beruházásokba fogtak, időközben azonban esni kezdtek az árak, a takarmány- és energiaköltségek pedig drasztikusan nőttek. Mivel a beruházásokhoz igénybe vett uniós támogatások feltétele a tartási kötelezettségvállalás, így indokolt esetben sem csökkenthető az állomány.
