Idén ugrásszerűen megnőtt a szabadságolással kapcsolatos jogsértések száma. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) tapasztalatai szerint minden ötödik szabálytalanság e körbe tartozott, és a tavalyi első negyedévi 2925 munkavállalóval szemben idén már több mint tízezer dolgozót érintettek ezek a szabálysértések. Mivel 2008-ban már a szigorúbb szabályokat kellett alkalmazni az előző évről áthozott szabadságok kiadásával kapcsolatban, ezért az OMMF is jobban odafigyelt arra, betartják-e az új előírásokat a munkáltatók. Több munkaadónál is tapasztalták azonban, hogy létszámhiányra, illetve az év végi hosszabbított nyitva tartásra hivatkozva nem adták ki maradéktalanul a dolgozóknak a 2007-re járó szabadnapokat. Ez a jogsértés változatlanul a kereskedelemben és a feldolgozóiparban fordul elő a leggyakrabban. Tavaly az OMMF által feltárt, munkaidővel, pihenőidővel összefüggő szabálytalanságok 27 660 munkavállalót érintettek. A leggyakoribb szabálysértés egyébként a munkaidő napi és heti törvényes mértékének túllépése, valamint a szabadság tárgyévi kiadásának elmulasztása.
