Ugyan tavaly kétszer is indokolt lett volna, mégis csak közvetlenül aratás után emeltek árat a sütőipari vállalkozások. Akkor 15-19 százalékkal adták többért ter mékeiket - igaz, ez nem feltétlenül esett egybe a fogyasztói árak alakulásával, a kereskedők ugyanis eltérő árrésekkel dolgoznak. Novemberben, amikorra a liszt-, az üzemanyag- és az energiaárak növekedése miatt ismét indokolt lett volna a költségeink továbbhárítása, ezt sajnos nem tudtuk érvényesíteni - mondja Werli József, a Magyar Pékszövetség szakmai titkára. Az így megnövekedett és kényszerűen kigazdálkodott költségeket aztán az idén még mintegy 18 százalékkal fejelte meg a minimálbér-emelés, valamint az áram, a gáz, a gázolaj és a benzin árának folyamatos növekedése. Utóbbiak azért érintik érzékenyen a pékeket, mert ők szállítják ki a boltokba az árut. Ezt pedig már nem tudják kigazdálkodni a vállalkozások.
A jelenlegi költségekkel számolva legalább 13-17 százalékkal magasabb átadási árakra van szükség ahhoz, hogy egyáltalán talpon maradjanak a cégeink - teszi hozzá Werli. A vállalkozások már meg is kezdték a tárgyalásokat, és szeretnének még aratás előtt eredményt elérni. Ha sikerül megállapodniuk a kereskedőkkel, akkor alapesetben ennyivel mindenképp többe fog kerülni a kenyér és az egyszerűbb péksütemények. Kérdés, hogy a nagyobb, saját pékséggel rendelkező bevásárlóközpontok és hipermarketek hogyan reagálnak majd az alapanyagok és az energiaárak emelkedésére: növelik-e az áraikat vagy változatlanul hagyják. Mivel ezekben javarészt a pékáruk a vevőcsalogató termékek, a fogyasztói árak alig tükrözik a valós költségeket - ha lesz is változás, akkor is kisebb mértékű, mint amit a pékek szeretnének érvényesíteni. Ez pedig mindenképpen torzítja a piacot és rontja a sütőipari cégek alkupozícióit. Ez ellen azonban keveset tehetnek, mivel az agrárrendtartási törvény nem vonatkozik a hipermarketekre. Egy jó, a piaci erőfölénnyel való visszaélést korlátozó kereskedelmi törvény kellene, mint amilyen Szlovákiában van - mondja a szakember.
Amennyiben továbbra is negyedévente emelkednek az energiaköltségek és folyamatosan nőnek az üzemanyagárak, újabb áremelést is kilátásba helyezett az érdekképviselet. A gabona- és lisztárak alakulása szintén befolyásolhatja az idei kenyérárakat, mivel azonban most még nem tudható, milyen lesz az idei termés, ezekkel egyelőre nem is tudnak számolni a sütőipari vállalkozások.
