BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyelőre kevés a jégkár

2008. május 25. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Még nem lehet pontosan tudni, hogy az egy héttel ezelőtti viharok és jégverések mekkora kárt okoztak a földeken - mondta lapunknak Lux Róbert, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács gyümölcstermelői főbizottságának elnöke. Véleménye szerint az év eleji enyhe idő még kiemelkedő jó termést jósolt, a virágzáskori hűvösebb, esősebb idő azonban már "realistábbá" tette a kertészeket. A fürtös meggyből például szerényebb termésre kell számítani. A kevéssé felkészült termelőket pedig emellett még az idén hamarabb jelentkező moníliafertőzés is sújtotta, ők nem is tudták megvédeni az ültetvényeiket. Ezzel együtt a tavalyinál mindenképpen jobb termésre lehet számítani, hiszen akkor mintegy 50 százalékos kiesést okozott a fagy.
Mivel Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a mintegy 30 ezer hektár gyümölcsültetvény meglehetősen szétszórtan helyezkedik el, megeshet, hogy a gazda még nem is értesült róla, hogy esetleg kár esett a gyümölcsösében - mondja Magyar Miklós megyei vezető falugazdász. Majd csak június elején derül ki, mekkora termés várható a gyümölcsösökben, mivel most van a természetes hullás időszaka is. Békés megyében az eddigi ismereteik szerint nem okoztak komolyabb kárt a viharok, sem a búzában, sem a gyümölcsösökben, és eddig még egy termelő sem jelentkezett a hivatalnál emiatt - tudtuk meg Szabó Istvántól, a békési Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal földművelésügyi igazgatóságának vezetőjétől. Várhatóan eltart egy ideig, amíg a gazdák fölmérik és jelzik a biztosítóknak kártérítési igényüket - már akinek van biztosítása.
Ráadásul a megyei hivatalok sem mindig értesülnek a károkról, mivel a jégkár kompenzálása nem tartozik a Nemzeti Agrárkár-enyhítési Alaphoz, azt üzleti alapon is lehet rendezni. Bár egy rendelet alapján ezt is be kellene jelenteni a hivatalnak, ezzel ritkán törődnek a gazdák. Ez azért is fontos, mert az elemi károk okozta hozamkiesést az alap is téríti - ha a gazda szerződött a vidékfejlesztési hivatallal és befizette a biztosítási díjat. Kocsis László, Csongrád megyei vezető falugazdász szerint a tavalyi fagy- és aszálykárok után sem változott érdemben a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatallal szerződő termelők száma: tavaly mintegy 220-240 termelő fizette be hozzájárulását a kárenyhítési alapba, az idén pedig mintegy 20-30 új szerződést kötöttek.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet