BUX 138530.74 -0,69 %
OTP 44640 -0,62 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új kereset a volt államtitkároknak

2008. május 21. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A volt SZDSZ-es kormánytagok új, kiegészítő keresethez jutottak, a kisebbségi kormányzás beköszöntével ugyanis bizottsági helyekhez juttatta őket frakciójuk - derül ki lapunk áttekintéséből. Az állandó parlamenti bizottságok tagjainak frakciók közötti megoszlása a kisebbségi kormányzás elindulása óta nem változott, de az azonos pártokhoz tartozó képviselők között számos helycserére sor került (bár a legtöbb bizottság így is érintetlen maradt).
Tipikus példa a helycserékre a foglalkoztatási bizottság, ahol az egészségügyi minisztériumi államtitkárrá avanzsáló szocialista Vojnik Máriát Lénárt László váltotta, míg "ejtőernyősként" a MeH-ből Magyar Bálint érkezett Geberle Erzsébet helyére (Geberle Bőhm András helyével vigasztalódhatott az önkormányzati bizottságban). Az MSZP-nél hasonló folyamat játszódott le a gazdasági bizottságban, ahol a közlekedési tárcához távozó Puch Lászlót Kiss Ferenc váltotta, igaz, az elnöki tisztség nem rá, hanem Podolák Györgyre szállt. Az SZDSZ esetében pedig a költségvetési bizottságban Magyar példáját követte a szintén a kancelláriát maga mögött hagyó Horn Gábor, aki Hankó Faragó Miklóst váltotta. A környezetvédelmi minisztériumtól érkező Kovács Kálmán pedig egy külügyi bizottsági tisztséggel kárpótolhatja magát. A szociális miniszteri kinevezést kapó MSZP-s Szűcs Erika helyére Varga Zoltán lépett a szakbizottságban. A környezetvédelmi bizottságot pedig maga mögött hagyta a szaktárca komplett új vezetése, Szabó Imre és Oláh Lajos - miközben a korábbi miniszter, Fodor Gábor egyelőre nem vállalt bizottsági szerepet. Cserét eredményezett Jauernik István államtitkári kinevezése is az önkormányzati, akárcsak Kórozs Lajosé a szociális ügyekkel foglalkozó bizottságban.
Tekintettel arra, hogy a helycserék csak frakción belül mentek végbe, akár működési zavarokkal is fenyegethet, hogy az MSZP-nek számos kulcsfontosságú bizottságban nincs meg önállóan a többsége. Ezek közül is kiemelkedik a költségvetési és pénzügyi bizottság, amelynek kiemelt szerepe van a költségvetési folyamatban például a módosító indítványok plenáris ülésre történő továbbengedésében.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet