BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét válságba került a magyar baromfiipar

2008. április 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A takarmány- és energiaárak ugrásszerű növekedése miatt mintegy 30-35 százalékos többletköltséget kellett elkönyvelniük a baromfiipari szereplőknek. Ebből legfeljebb 12-14 százalékot tudnak a vállalkozások a kereskedőkre és a fogyasztókra hárítani, ezért azonnali segítségre lenne szükségünk - jelentette ki egy hétfői szakkonferencián Bárány László, a Baromfi Terméktanács (BTT) elnöke. Az egész uniós baromfiipar hasonló cipőben jár, mivel a világpiacinál szigorúbb előírások miatt kevésbé versenyképes a brazil és az ázsiai termékekkel: mára az unió baromfiexportja ugyanúgy 800 ezer tonna évente, mint az importja, és félő, hogy rövidesen nettó importőr lesz. Jövőre 12-13 százalékos élelmiszerár-emelkedéssel számol az agrártárca, a legnagyobb mértékben várhatóan a baromfiipari termékek drágulnak. A lakosság 50-60 százalékát érzékenyen érinti az áremelkedés - támasztotta alá a terméktanács összegzését Dörnyei Ottília, a GfK Hungária Piackutató Intézet cégvezetője.
Összességében idén az ágazatnak mintegy 10-12 milliárd forint támogatásra lenne szüksége ahhoz, hogy kezelni tudja a problémát - mivel piaci eszközökkel ez szinte lehetetlen. Amint Gráf József földművelésügyi miniszter elmondta: az uniós szabályok engedte keretek között a tárca támogatja a szektort, és rendszeresen egyeztetnek az érdekképviseletekkel. A múlt év óta 14 intézkedéssel segítették a baromfi- és sertéságazatot: az állatjóléti, állat-egészségügyi és egyéb támogatások összege elérte a 14-15 milliárd forintot; ebből az idén 6,7 milliárd jut a baromfitenyésztőknek.
A takarmányárak és az ágazat strukturális gondjai miatt tovább folytatódik az ágazati koncentráció. A sertés- és baromfiiparban nyolc százalékra tehető azon termelők és vállalkozások száma, amelyek az idén felhagynak tevékenységükkel - mondta Kapronczai László, az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) főigazgató-helyettese. A BTT arra számít, hogy idén 5-8 kisebb vágóhíd zárja be a kapuit, és elsősorban azok beszállítói hagynak fel tevékenységükkel. Az AKI prognózisa szerint a következő években a jelenlegi 55-60 feldolgozóból 4-6 nagyobb, valamint 10-12 kis és közepes csirkefeldolgozó marad talpon. A folyamatot gyorsítja az ágazat öntisztulása is: a BTT az adóhivatallal és az állat-egészségügyi hatóságokkal való szorosabb együttműködéstől a szabálytalanul működő vállalkozások számának csökkenését várja. Vannak azonban biztató jelek is az ágazat számára: az idén várhatóan 2-5 százalékkal növekszik a szektor éves árbevétele. Az előzetes becslések szerint akár 16 millió tonna gabona is megterem idén, szemben a múlt évi 8-9 millióval, így az agrártárca a takarmányárak mérséklődésére számít - igaz, ezt még sok más tényező is befolyásolhatja.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet