BUX 139869.86 0,18 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A konszolidáció éve jön az építőiparban

2008. április 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Április 30-áig véleményezhetik az érdekeltek a kiemelt építési beruházások gyorsítását célzó jogszabályváltozások tervezetét. A szakmai szervezetek bevonásával elkészített javaslatcsomag azonban ahhoz már elkésett, hogy az idén kihúzza az építőipart a csávából. 2009 viszont az építőipari konszolidáció éve lehet, ha a módosító javaslatok beépítése után, de még a nyári szünet előtt a parlament elfogadja az új jogszabályokat - mondta lapunknak Koji László, az ÉVOSZ alelnöke.
A nemzetgazdaságilag kiemelt építési beruházások támogatását célzó javaslatcsomag kulcseleme a beruházások előkészítésének lerövidítése. Sokat javíthat a jelenlegi gyakorlaton, hogy a módosítás szerint rövidítik a szakhatósági és építésigazgatási szervezetek véleményezési határidejét, és a beruházások által érintett felek észrevételezési jogának sem lesz többé halasztó hatálya. A javaslatcsomagnak - elfogadása esetén - a gyorsítás mellett számos pozitív hozadéka is lesz - hangsúlyozta az ÉVOSZ alelnöke, aki szerint a törvénymódosítások az átláthatóságot és a lánctartozás csökkentését is szolgálják. Különösen fontos, hogy a szakmai szervezetek közreműködésének köszönhetően az előterjesztés kötelező előírásokat fogalmaz meg az irreálisan alacsony ár kezelésére - közbeszerzési eljárásnál a minimális rezsióradíjat sem fedező ajánlatot tevőt ki kell zárni a versenyből -, valamint tisztázza a pótmunka és túlmunka fogalmát is. Összességében azonban az építőipar idei teljesítményére már nem lesz hatással az intézkedéssorozat, legfeljebb a szerződésállomány növekedhet az év vége felé. A lakossági megrendelések visszaesése és az állami beruházások késlekedése így várhatóan ebben az évben nem változtat az építőipar mélyrepülésén.

Szepesi Anita
Szepesi Anita

Ez is érdekelhet