Sokan halasztották az idei évre ingatlanaik eladását; az adóhatóság adatai szerint negyedével nőtt az első három hónapban az ebből befolyt illetékbevétel az előző év hasonló időszakához képest. Most 23,6 milliárd forint folyt be ezen a jogcímen, ebből a háztartások 11 milliárd forintot fizettek be.
Persze nem véletlenül vártak néhány hónapot az eladással az érintettek: az idén jelentős változás lépett hatályba az ingatlanok adásvételével kapcsolatban. Jóllehet megszűnt a cserét támogató lakásszerzési kedvezmény (vagyis az idén már nem lehet megúszni az adófizetést azzal, hogy a régi lakás árát egy újabb lakás megvásárlására fordítjuk), adót azonban csak az öt évnél fiatalabb szerzemény eladása után kell fizetni. Eddig legalább 15 évig kellett tartani a megvásárolt ingatlant, hogy jövedelemadó-fizetés kötelezettsége nélkül el lehessen adni. Ha valaki nem bírta kivárni a 15 évet, annak meg kellett fizetnie a 25 százalékos jövedelemadót - az illetékadatok alapján az eladók tehát inkább kivártak.
Az MDF által haláladónak keresztelt, az idén ötödszörre eltörölni javasolt öröklési illetékből az első negyedévben 1,65 milliárd forintot fizettek be a háztartások, ajándékozási illeték címén pedig 495 millió forint folyt be, ebből a háztartások 478 milliót fizettek. Az ingatlanátruházás után a második legnagyobb illetékfizetési tétel egyébként a gépjármű-átruházás illetéke, ami az első negyedévben 5,7 milliárd forintot tett ki.
