BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Élelmiszerlánc-biztonsági törvény készül

2008. április 17. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az egységes élelmiszer-biztonsági szervezet kialakítása csak az első lépés volt a hatékonyabb élelmiszer-biztonság és a fogyasztók védelme felé - bár a gyártók életét is megkönnyíti, hogy most már jelentősen egyszerűsödött az intézményrendszer, és annak irányítása is, mivel az agrártárca vezetője felel érte - hangzott el tegnap az első magyar-német élelmiszer-konferencián. Emellett a korábban az egészségügyi miniszter élelmiszer-biztonsággal kapcsolatos feladatai is átkerültek az FVM-hez. Egy, a szervezet átalakításáról szóló, tavaly októberben hatályba lépett kormányrendelet értelmében az élelmiszer-biztonságért a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal és területi szervei, az ÁNTSZ regionális és kistérségi intézetei a közegészségügyért, a fogyasztóvédelemért pedig a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség felel.
A szaktárca közben nekilátott egy egységes élelmiszerlánc-biztonsági törvény kidolgozásának is, amely az állat-egészségügyi, az élelmiszer-, a takarmány- és a növényvédelmi törvényeket hangolná össze, illetve a hatósági ellenőrzést szabályozná. Ezzel a minisztérium reményei szerint lehetővé válna az élelmiszerlánc hatékony felügyelete a termelőtől a fogyasztó asztaláig, az előírások és a lánc biztonsága ellen vétők szigorú szankcionálása előrelépést jelentene a feketegazdaság visszaszorításában is - összességében áttekinthetőbb lenne a rendszer. Persze a törvény mellett új végrehajtási rendeletekre, illetve a meglévők módosítására is szükség lenne. Ezt nemrégiben tárgyalta a kormány, ám egyelőre még nem döntött parlament elé kerüléséről. A konferencián az előadók elsősorban az élelmiszer-kereskedelemre koncentráltak, mondván, annyira szerteágazó a szektor, hogy nehezen lehetne tételesen számba venni, az értékesítés azonban minden szereplő számára közös pont. Szó esett az élelmiszer-marketing szerepéről, és megvitatták a magyar élelmiszerek régiós piacra lépésének lehetőségeit is. Az utóbbi években a fogyasztói szokások megváltozása, az egészséges táplálkozás iránti igény erősödése, illetve a jelenleg felpörgő élelmiszerár-emelkedés azonban a teljes ágazatban mélyreható változásokat indít el.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet