BUX 139032.34 1,02 %
OTP 44660 1,55 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sürgetővé vált az adóátalakítás

A kormány folyamatosan újra és újra elodázza a jelentős átalakításokat jelentő adóreformot. Évek óta ugyanaz a forgatókönyv figyelhető meg a törvény-előkészítésben és a jogszabályalkotásban: az elvi szinten meghirdetett reformból először egyszerűsítést célzó csomag lesz, amelyből végül szinte semmi sem valósul meg.

2008. április 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Eddig nem sikerült tartósítania a kormánynak az adórendszer átalakításával kapcsolatos elképzeléseit. Kérdés, hogy a folyamatos húzd meg-ereszd meg politika hogyan változhat a politikai események tükrében. A kisebbségi kormányzás ugyanis egyaránt meghozhatja az áttörést az adópolitikában, mint ahogyan a törvényhozást lehetetlenné tévő megmerevedés is következhet belőle. Előbbi esetben a szocialista kormány kénytelen lesz konszenzust kialakítani az ellenzékkel - és tágabb értelemben az egész társadalommal -, utóbbi esetben viszont egy előrehozott választás fogja kikényszeríteni a változást. Bármelyik forgatókönyv valósuljon is meg, az adóátalakítást célzó hatékony intézkedés mindenképp sürgetővé vált.
A kormány időről időre meghirdeti a halaszthatatlan, kiemelkedő jelentőségű adóreformot, majd a konfliktusok, ellenérdekek felszínre kerülésével egyre csökken a megvalósítási kedv, végül egy-két évvel inkább elhalasztják a megvalósítást. Tavaly novemberben Veres János pénzügyminiszter egy a Napi által szervezett konferencián kifejtette: adóreform nem, de strukturális változások végrehajthatók az adórendszerben. Elindult a 2009-es adójavaslatok kidolgozása a Pénzügyminisztériumban, különböző szakmai javaslatok fogalmazódtak meg, de a részletek megismerésére január végéig, a koalíciós megegyezésig várni kell - összegezte a tárcavezető. Január végén először februárra, majd márciusra tolódott a már nem reform, csak átalakítás részletezése.
Persze a történet nem tavaly ősszel kezdődött: 2007 tavaszán még a 2008-as adócsökkentés volt napirenden, majd tavaly májusra a szocialista képviselők lélekben már lemondtak arról, hogy jövőre (vagyis az idén) sor kerülhetne komolyabb adóreformra. A miniszterelnök által életre hívott Magyarország Holnap keretében működő Gazdasági Versenyképességi Kerekasztal (GVK) június végére ígérte, hogy letesz az asztalra egy vázlatos adóátalakítást célzó programot. Ebből egy őszre összeállított javaslat lett, amely költségvetési keret nélkül tartalmazott elvi elképzeléseket, mint a munkát terhelő járulékok tíz százalékpontos csökkentése. Ezt követően vált bizonyossá, hogy 2008-ban csak egyszerűsítő javaslatok léphetnek életbe, adóreform pedig 2009-ben lesz.
Persze még az idén is igen sokáig tartotta magát az elképzelés (a népszavazásig mindenképp), hogy 2009-ben bekövetkezhet egy jelentős átalakítás. Ennek kivitelezésére sokáig a tavaszi ülésszakot határozta meg a kormány. Majd, amikor már csak matematikai esély maradt arra, hogy a csomag összeálljon (csak a parlamenti vita másfél hónapot vesz igénybe, miután a normaszöveget benyújtja a kormány), már egyre kevésbé vált fontossá, hogy tavasszal vagy ősszel tárgyalják.
A GVK javaslatait nem vette figyelembe a kabinet, ezek helyett a miniszterelnök februárban egy háromféle adóátalakítást célzó elképzelést jelentett be. Ezzel már megszűnt annak az esélye, hogy a tavasszal bármilyen jogszabály-módosító javaslat elkészüljön. A három elképzelés közül az egyik a jövedelemadó-rendszerre épült volna - egy tulajdonképpeni egykulcsos rendszerről szólt az ötlet, ahol a felső kulcs csak évi 2,5 millió forintos jövedelemnél lépett volna be, a kedvezmények szűkültek volna. A másik a szuperbruttósítással megemelte volna az átlagbér alatt keresők adóterhelését, az átlagbér többszörösét keresőkét viszont lecsökkentette volna. A harmadik elképzelés pedig a kis cégektől indulva több év alatt fokozatosan bővítette volna azok körét, ahol alacsonyabb járulékkulcsokat lehet alkalmazni.
A kormány ekkor 300 milliárd forint körüli tehercsökkentésről beszélt, ami március végére már százmilliárd forintra apadt. A múlt héten pedig a miniszterelnök hivatalosan is bejelentette: jövőre nincs keret semmilyen tehercsökkentésre, legfeljebb az adóegyszerűsítés jöhet szóba.
Ezzel kapcsolatban egyébként a GVK már ki is dolgozta a maga programját, amelynek része a jövedelemadózás egyszerűsítése a kedvezmények drasztikus szűkítésével, a kis adók összevonása vagy megszüntetése és a társasági adóalapot korrigáló tételek drasztikus ritkítása.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet