Az MSZP-nek át kell tekintenie a jogalkotási folyamatot az új helyzetben, majd tárgyalnia kell minden parlamenti párttal arról, hogy mely törvények beterjesztését támogatják - tudta meg lapunk Nyakó Istvántól, az MSZP szóvivőjétől. A kisebbségi kormányzás feltételeit megteremtő egyeztetések során az SZDSZ-t mindenféleképpen kiemelt partnerként kezelik majd, szorosabb együttműködést próbálva kialakítani a koalíciós szerződés április végére várható felmondása után is. Nyakó szerint a szocialista párt egyelőre nem tudja, vajon stabil együttműködésre lehet-e számítani vagy minden kérdésben új tárgyalásokat kell majd kezdeményezniük. Jelenleg azonban úgy tűnik, hogy az MSZP valódi kisebbséget alkot majd az egykulcsos adórendszer kérdésében, amit rajtuk kívül minden párt támogat. Tekintettel azonban arra, hogy a kisebbségi kormányzás nemcsak az adóügyekben, hanem általában is rendhagyó helyzetet teremt, a szóvivő nem kívánt jóslásokba bocsátkozni a várható problémákkal kapcsolatban.
Az eredeti jogalkotási program, köztük az SZDSZ-szel kialakítani tervezett jövőbeli együttműködés első szakítópróbája az egészségpénztári törvény kérdése lehet. A szervezők szerint a félmillió aláírást összegyűjtő népszavazási kezdeményezés pedig csak tovább bonyolítja a kérdést, hiszen nem biztos, hogy az MSZP-nek érdekében áll egy újabb referendum kiírása úgy, hogy a már elfogadott pénztártörvény mögül is most próbál kihátrálni. Az egészségpénztári törvény módosítása, illetve az erről folyó háttértárgyalások döntő fontosságúak lehetnek az SZDSZ együttműködésre való hajlandóságát illetően. Ez pedig alapjaiban befolyásolhatja a kisebbségi szocialista kormányzás sorsát: a többi parlamenti párt támogatását ugyanis a közelmúltban nem sikerült túl sok ügynek megnyerni.
Az idén eddig nem fogadott el a parlament jelentősebb konszenzuális döntést, de ebben minden bizonnyal szerepet játszott a népszavazási kampány is. Korábban ugyanakkor többek között teljes volt az egyetértés a géntechnológia és génmanipuláció kérdésében, a Pálinka Nemzeti Tanács felállításának szükségességében, az atomenergia magyarországi alkalmazásának biztonságáról, illetve elindult az egyeztetés az utcai rendzavarók elleni fellépést illetően. A költségvetési hivatal felállításának ötletét az MDF-en kívül eredetileg minden parlamenti párt támogatta, azonban a tervezet tavaly ősz óta nem került elő újra. A közpénzügyi törvénycsomag az egyeztetések kezdetekor nagy támogatottságnak örvendett, ám a kérdés átpolitizálódásával párhuzamosan a Fidesz végül elutasította a PM által beterjesztett javaslatot. Pozitív példa ugyanakkor, hogy a lex Mol kérdésében nem alakult ki különösebb vita, így néhány szocialista képviselőtől eltekintve teljes egyetértésben született meg a magyar céget az ÖMV felvásárlási kísérletétől "megvédő" döntés.
