Magyarország elkötelezett a Nabucco projekt mellett és egy utazó nagykövet kinevezésével igyekszik fölgyorsítani a 3000 kilométer hosszú földgázvezeték megépítését. A kormány megbízottját, Bayer Mihályt segíti a most felálló Nabucco-titkárság, és az Országgyűlés külügyi bizottsága keddi meghallgatását követően első útja Brüsszelbe vezetett. Bayer az Európai Bizottsággal (EB) szoros együttműködésben törekszik arra, hogy a projektben részt vevő öt ország - Ausztria, Magyarország, Románia, Bulgária és Törökország - minél hamarabb kormányközi megállapodást kössön. A rendezésre váró kérdések között szerepel például a vezetékhez való hozzáférés, az infrastruktúra biztonsága, tulajdonjogok tisztázása és az áfamentesség.
A diplomata, aki 1990 óta Jemenben, Kínában és tavaly óta Moldovában volt nagykövet, fő feladatának egyrészt a magyarországi tárcaközi egyeztetéseket, információk elemzését, cseréjét, másrészt a nemzetközi partnerekkel történő koordinációt és a magyar érdekek képviseletét tekinti. Így nemcsak Brüsszelben, továbbá a kaukázusi térségben és Kis-Ázsiában, de még Washingtonban is szükségesnek látja a kapcsolatok ápolását és a magyar álláspont ismertetését. Az Egyesült Államokban például elmagyarázná, hogy a Déli Áramlatról kötött minapi megállapodás Moszkvával nem alternatívája a Nabuccónak.
Bayer fölhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország földgázszükséglete becslések szerint bő két évtized múlva mintegy négymilliárd köbméterrel, azaz csaknem 30 százalékkal ugrik meg, amelynek biztosításáról már most gondolkodni kell. A nagykövet már tárgyalt az EU-tagállamok brüsszeli képviseleteivel és az Európai Bizottság energetikai szakértőivel, akik pozitívan fogadták a kezdeményezést, amelyet egyúttal a magyar ambíciók megerősítésének tekintenek. Az EB a közelmúltban nevezte ki, ugyancsak a projekt felgyorsítása érdekében, a volt holland külügyminisztert, Jozias van Aartsent Nabucco koordinátornak, aki holnap fogadja Bayert.
