Parlamenti többség hiányában, kisebbségi kormányzás idején - ha a kabinet nem akarja, hogy teljesen megbénuljon a törvényhozás - fölértékelődik a saját törvényjavaslatok esetében a benyújtást megelőző széles körű társadalmi egyeztetés, így az Országos Érdekegyeztető Tanács munkája is - mondja Zs. Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetsége (ÁFEOSZ) elnöke. Ez persze több munkát igényel az érdekképviseletektől, több szakértőt kell bevonni, de erre már fölkészültek az OÉT szervezetei. Magyarország eddig szerencsés volt, hogy el tudta kerülni a kisebbségi kormányzást, most az érthetően elbizonytalanodott kormánynak nehéz dolga lesz, és várhatóan csak a kisebb súlyú ügyek kerülnek a parlamentben napirendre, inkább csak a jobbára politikamentes, szakmai szabályozások elfogadására van esély.
Az ÁFEOSZ-hoz tartozó vállalkozásokat persze érintik a válság makrohatásai, például az árfolyam-ingadozás, de jelenleg kevés olyan törvény- vagy szabályozásváltozás van napirenden, amelyik közvetlenül érintené az élelmiszer-kereskedőket. Az már bizonyosnak látszik, hogy nem sikerül tartani a jövő évi adótörvény-módosításokhoz megszabott menetrendet, és nem kerül tavasszal a parlament elé a tervezett változtatás. Olyan pletykát is hallottunk már - közölte Zs. Szőke -, hogy a ma az OÉT elé terjesztendő adócsökkentési javaslat a korábban ismertetett három változattól is teljesen különbözik. Az még kérdéses, hogy a tagjainkat közvetlenebbül érintő fogyasztóvédelmi törvény tervezett módosítására hogyan hat a koalíciós szakítás. Az OÉT összes munkaadói szervezete megkönnyebbülne, ha végül nem menne át, mert jelenlegi formájában nem értünk egyet vele, sőt egyes pontjait alkotmányellenesnek tartjuk - tette hozzá az ÁFEOSZ elnöke.
