BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bontaná a koalíciót az SZDSZ

2008. április 6. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Már biztosan a koalícióból való kilépésről tárgyal az SZDSZ hónap végi küldöttgyűlése, miután szombaton a párt országos tanácsa (ot) 71 igen szavazattal, 1 ellenszavazat és 9 tartózkodás mellett döntött az ügyvivői testület és a frakció hétfői határozatának támogatása mellett. Az ot azt javasolja az április 27-ére összehívott küldöttgyűlésnek, hogy április végével döntsön a 2006-ban megkötött MSZP-SZDSZ koalíció felbontásáról. A koalíciós szakítás utolsó aktusa lesz, ha a küldöttgyűlés megerősíti a párt vezető testületeinek ezzel kapcsolatos korábbi döntéseit. Kóka János pártelnök az eredményt ismertetve elmondta: büszke arra, hogy az ot tagjai csaknem egyhangúan erősítették meg a korábbi döntéseket, és az egyetlen vállalható lépés mellett voksoltak. Április 30-ától a kormányzás felelőssége már az MSZP-t terheli - jelentette ki a párt elnöke. Mint mondta, ebben a kormányban nem kívánnak szerepet vállalni, de "önálló liberális pártként konstruktív ellenzéki szerepre törekszenek". A párt a jövőben is támogat minden olyan döntést, amely segíti a konvergenciaprogramot, a gazdasági növekedést és az ország versenyképességének javulását, de szocialista belügynek tekintik, hogy ki az MSZP miniszterelnök-jelöltje, és nem kívánnak belefolyni a Gyurcsány-kérdés megoldásába.
A kormányfő kisebbségi egypárti kormányzásra készül - mondta pénteki sajtótájékoztatóján Gyurcsány Ferenc, aki hozzátette, hogy az ország érdeke a koalíció fennmaradása lenne. A miniszterelnök szerint a "minden korábbinál nagyobb koalíciós feszültség" nem személyi vagy hatalmi jellegű viták miatt alakult ki az MSZP és az SZDSZ között, hanem azért, mert a kisebbik kormánypárt úgy érzi, túl sokat kellett feladnia a programjából, és radikálisabb reformokra van szükség. Gyurcsány szerint továbbra is "reformértékű" lépésekre van szükség az egészségügyben és a felsőoktatásban. A kormányfő leszögezte, hogy nem tervezi lemondását, hacsak az általa képviseltnél markánsabb reformprogram nem kapja meg a többségi támogatást a parlamentben, és ez a kitétel vonatkozhat akár egy szakértői kormányra is. Egy ilyen program megvalósítása előtt kész utat nyitni, akár a lemondásával, de az ellenzék által képviselt reformellenes kurzusnak nem kíván engedni. Az MSZP-frakció vasárnap lapzártánk után ülésezett.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet