BUX 138878.48 0,91 %
OTP 44560 1,32 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A települések szerint kellenek a kis adóhatóságok

2008. április 2. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az önkormányzati rendszer reformkényszere kapcsán többek közt a helyi adóhatóságok szükségességéről is folyik a vita. A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) egyáltalán nem tartja elfogadhatónak azt az elképzelést, amely a helyi adózással kapcsolatos adminisztrációt az APEH hatáskörébe vonná. E javaslat szerint - melyről László Csaba, volt pénzügyminiszter írt lapunk hasábjain (Napi, 2008. március 26.) - a helyi adóhatóságok afféle APEH-csápok lennének, vagyis helyi szinten sokkal hatékonyabban tudnának fellépni az APEH ellenőrzései során. E gondolatmenet szerint a hatékony vizsgálatokra - főleg vidéken - nincs kapacitása a központi adóhatóságnak. A helyi adóadminisztráció is egyszerűbbé válna, hiszen sokkal több információ és eszköz állna rendelkezésre.
Egészen mást gondol azonban a TÖOSZ az integrálásról. A szövetség szerint az önkormányzatiság egyik alappillére elleni támadásnak is felfogható az elképzelés. Ha az elgondolást a kormányzat is magáévá tenné, lényegében az 1990 utáni időszak egyik legnagyobb alkotmányos vívmányát, az önkormányzatiságot számolnák fel, de legalábbis jelentős korlátok közé szorítanák - mondta lapunknak Szmetana György, a TÖOSZ helyi adószakértője. Az önálló gazdálkodás a bevételekkel, a szervezetalapítás szabadsága, a saját tulajdonhoz való jog és a helyi adóztatás joga a négy alappillér - ezeket jelentősen meggyengítené az adóbehajtási jog elvétele.
A szakértők elképzelése szerint a vállalkozások terheit érezhetően csökkentené, ha az iparűzési adót nem kellene tucatnyi önkormányzatnál bevallani és megfizetni - az adót ugyanis a székhely és a telephelyek önkormányzatai egyaránt kivetik. Az APEH-integrációval ez megszűnne: egyetlen bevallással elintézhető lenne az ügy. A TÖOSZ viszont arra figyelmeztet: az iparűzési adó továbbra is megilletné mind a székhely, mind a telephelyek szerinti önkormányzatokat. Az ehhez kapcsolódó adminisztráció viszont olyan tömegű, amit az APEH nem tudna ellátni.
Arról persze nincs szó, hogy a TÖOSZ változatlanul hagyná a jelenlegi, valóban elaprózódott rendszerű adóadminisztrációt - érzékeltette Szmetana György. A szövetség önkormányzati keretek között tartaná az adóadminisztrációt, adóhatósági igazgatási társulásokat alakítana ki - a feladatok pedig csoportosíthatóvá válnának, így jutna kapacitás a kivetésre, a bevallás feldolgozására, ellenőrzésére és könyvelésére.
László Csaba nem ért egyet a szakértő véleményével. Mint mondta, az önkormányzatiság azután értelmezhető, ha kiderült, hogy mely feladatok láthatók el hatékonyabban helyben. Az adózás szerinte nem tartozik ebbe a körbe. Ráadásul az APEH jóval kisebb létszámmal a többszörösét szedi be annak az összegnek, mint ami a települési helyi adóhatóságokhoz befolyik. Emlékeztetett javaslatának azon részére, miszerint garanciákra van szükség, hogy az önkormányzatok hozzájussanak az őket megillető összegekhez, továbbá beleláthassanak az iparűzésiadó-ügyekbe. Ezzel szerinte biztosítható, hogy a települések jogai ne szenvedjenek csorbát.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet