A növénytermesztésben egyelőre megjósolhatatlan – az idei terméshozamoktól, a kereslettől, valamint a betakarításkori áraktól függ majd –, hogy mennyire tudják tovább hárítani partnereikre a termelők az égbe szökő gázolajárak többletköltségeit – mondja Téli Róbert, a Magyar Agrárkamara főosztályvezetője. Az már most is látszik, hogy nem ez lesz az egyetlen nagyobb tétel a pluszköltségek között: a tavalyi terményárakat fokozatosan követi a vetőmagok, a műtrágya és a növényvédő szerek ára is. Az állattartóknak azonban aligha lesz esélyük a költségek áthárítására, esetükben ráadásul az állati termékek ára sem követte a saját költségek (takarmány, gázolaj) emelkedését. Tovább szűkíti a gazdák mozgásterét, hogy az élelmiszer-ipari cégek közötti kiélezett verseny miatt nyomottak maradnak a felvásárlási árak. Bízunk benne, hogy a gázolaj drágulása nem csökkenti majd drasztikusan a mezőgazdasági termelők jövedelmezőségét – tette hozzá Téli Róbert.
A gazdák helyzetét nehezíti az is, hogy az idén változtak a gázolaj jövedéki adójának visszaigénylési feltételei. A szarvasmarhatartók már nem kérhetnek ilyen visszatérítést, így jószágonként 85 liternyi gázolaj jövedéki adójának 80 százalékától estek el. A szántóföld, illetve a gyepterület után azonban továbbra is jár a támogatás: egy évben hektáronként 97 liter után. A kertészetek viszont rosszul jártak: az ültetvények esetében korábban hektáronként 200 liternyi gázolaj jövedéki adójának egy részét kérhették vissza a termelők, ezt azonban szintén 97 literre szállították le. A kamara úgy tudja, hogy készül az agrártárcánál egy de minimis támogatási rendelet, amely valamiképp kompenzálná ezt a változást.
