BUX 138494.40 -0,72 %
OTP 44670 -0,56 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem vezetik be újra a tandíjat

2008. március 18. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A következő néhány évben biztosan nem kerül újra napirendre a felsőoktatási tandíj kérdése, a népszavazás eredménye ugyanis erre kötelezi a törvényhozókat - mondta lapunk kérdésére Manherz Ká­roly, az OKM felsőoktatási és tudományos szakállamtitkára. Nincs szükség a felsőoktatási intézmények kieső bevételeinek pótlására sem, hiszen a hétfőn eltörölt képzési hozzájárulás nem tartozott a költségvetési források közé. A felsőoktatási törvény 2008-tól kezdődően három évre garantálja előre a finanszírozási keretet, ez a teljes felsőoktatás számára 2008-ban 226 milliárd forint, 2009-ben 230 milliárd, 2010-ben pedig már 241 milliárd forint. A tandíj a költségvetési normatívákon felüli bevételt biztosított volna az intézmények számára, amely bevételeket az ösztöndíjak emelésére, illetve fejlesztésekre lehetett volna fordítani. Manherz megerősítette: a 2006-ban meghatározott felsőoktatási reform legfontosabb eleme, a minőség kérdése továbbra is kiemelt szerepet kap a reformban. Ennek elérését szolgálja az intézmények új finanszírozási rendszere, amit az idén vezettek be. E szerint a fix összegként megkapott fenntartói normatíván felül az intézmények a teljesítményüktől függő képzési és tudományos normatívára is jogosultak.
A tárca egyetértett a hallgatói önkormányzatokkal a költségtérítéses és az államilag finanszírozott képzések közötti átjárhatóság fenntartásáról, amely a törvény szerint a hallgatók 15 százalékának biztosít lehetőséget az állami finanszírozásba kerülésre. Ugyancsak maradnak a térítési-juttatási rendelkezések, amelyek a szociális és alaptámogatások rendszerét rögzítik. A szakállamtitkár a nagyobb szerkezeti reformokkal kapcsolatban nem tudott pontos információval szolgálni, a felsőoktatási kerekasztal ugyanis csak április 26-át követően tárgyalja a rektori konferencia újabb ajánlását. A felsőoktatás képviseletét és érdekvédelmét ellátó szervezet még a népszavazást megelőzően kezdte el kidolgozni javaslatát, ennek tartalmáról azonban a minisztériumnak nincsenek információi.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet