A költségtérítéses és az államilag finanszírozott hallgatói státusok közötti átjárhatóság lehet az új slágertéma a tandíj eltörlése nyomán a felsőoktatási reformban - legalábbis erre lehet következtetni a felsőoktatási kerekasztalban folyó vitákból. Az érdekképviseleti egyeztető fórum múlt heti ülésén bemutatott javaslat értelmében a legjobban teljesítők 15 százaléka átkerülhet az államilag finanszírozott képzésbe, és fordítva: a legrosszabb 15 százalék a költségtérítésesbe. Ez biztosítaná a teljesítménycentrikus hozzáállás megerősödését a hallgatók körében - legalábbis a szakértők szerint. A lépésnek ugyanakkor semmilyen hatása nem lenne az egyetemek finanszírozási keretére. A felsőoktatási szerkezetváltás olyan korábban tervezett reformelemeiről - mint a finanszírozási fejkvótarendszer eltörlése vagy az oktatók közalkalmazotti jogállásának megszüntetése - viszont a népszavazási vita elültével újra elindulhatnak az egyeztetések.
Bár a március eleji népszavazáson a tandíj kapta a legnagyobb támogatást a feltett kérdések közül, 82,28 százalékkal még ebben az esetben is elsöprő győzelmet arattak az eltörléssel egyenértékű igenek. A kórházi napidíjjal és a vizitdíjjal ellentétben azonban a tandíj (hivatalos nevén fejlesztési részhozzájárulás) ügyében nem alakult ki heves vita a kieső bevételek pótlásáról a szavazást megelőzően. Az országgyűlés oktatási bizottsága ennek megfelelően már támogatta is azt a javaslatot, hogy a felsőoktatási törvényből töröljék a fejlesztési részhozzájárulást , illetve hogy a mesterképzésben már befizetett összegeket visszakapják a hallgatók.
A Budapesti Corvinus Egyetem rektora, Mészáros Tamás közelmúltban tett nyilatkozatai alapján ugyanakkor úgy tűnik, a referendum befejeztével mégis elindulhat a polémia az elmaradó bevételek pótlásáról. Mészáros szerint a tandíj eltörlése következtében elsősorban azoktól a fejlesztésektől esnek el az intézmények, amelyeket már a tandíjjal kibővült keretek alapján állítottak be stratégiájukba. Ezek között említette a digitálisan elérhető ingyenes tankönyvek bevezetését, valamint a hallgatói ösztöndíjak emelését.
