A miniszterelnök által lassan egy hónapja bejelentett munkaügyi és a szociális segélyezés terén tervezett változásokról csak lassan derülnek ki a részletek. Bár a szaktárcák gőzerővel dolgoznak a szükséges törvénymódosítás-tervezeteken, a társadalmi egyeztetés még bőven felülírhatja azokat. Az Új Magyarország regionális konferenciasorozat budapesti állomásán Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter megerősítette, hogy a rendszeres szociális segélyezettek, közel 170 ezer ember számára bevezetnék a munkatesztet annak érdekében, hogy kiderüljön: ki alkalmas munkavégzésre. Mint a Napi megtudta, a munkateszt részleteit április végére dolgozza ki a szaktárca. A tesztre szánt 10 milliárd forint szükségességét azonban vitatta Szabó János, az Országos Szociálpolitikai Tanács tagja, aki szerint erre már a szociális törvény 2005-ös módosítása lehetőséget ad az önkormányzatoknak, bár a helyhatóságok nem nagyon élnek ezzel a jogukkal. Az SZMM munkába állást ösztönző javaslatai között szerepel az is, hogy a feketemunkán kapott álláskeresők és szociális segélyezettek elesnének a támogatásoktól. Átalakítanák az álláskeresési támogatás rendszerét is úgy, hogy a mielőbbi munkába állás érdekében fokozatosan csökkenne a támogatás összege.
