A március idusán esedékes Kossuth-díjjal járó pénzjutalom kapcsán két nagyon fontos dolgot érdemes megjegyezni: az idén 6,850 millió forintot ér - a Széchenyi-díjjal együtt a díjhoz járó pénz a KSH által meghatározott mindenkori nettó éves átlagbér ötszöröse - és nem kell utána adózni. Viszonylag szűk körben határozza meg a jövedelemadóról szóló törvény azokat a díjakat, amelyek adómentes pénzjutalommal járnak. Ide tartozik az említetteken kívül a Nobel-díj (amelyet azt követően tettek adómentessé visszamenőleg, hogy Kertész Imre megkapta az irodalmi elismerést), az olimpiai és paralimpiai díjazás, adómentesen jutnak díjukhoz az érdemes és kiváló művészek, valamint azok is, akik az Európai Unió Descartes-díját kapták meg.
Néhány minisztérium is kivívta magának a jogot, hogy adómentes díjat, emléktárgyat oszthasson. Természetesen a miniszterelnök is ebbe a kategóriába tartozik, mellette pedig többek között a MeH vezetője, a kultúráért, a honvédelemért, a rendészetért felelős miniszter, a vám- és pénzügyőrséget, a büntetés-végrehajtást felügyelő miniszter is adhat át díjat adómentesen. Persze a határ nem a csillagos ég, csak a Kossuth-díjjal járó pénzjutalom egytizedéig adómentes az átadott tárgy (kard, érme, gyűrű), fölötte és más díjak átvétele után az adótábla szerint kell adózni.
