Az elvesztett népszavazás után nincs forradalmi hangulat az MSZP-ben - derül ki a lapunk által megkérdezett szocialista politikusok értékeléseiből. A kormányoldal mindhárom kérdés esetében sikerre vihette volna programját, ha a széles körű párbeszéd megvalósult volna - mondta a kormánypolitikát korábban többször bíráló Szanyi Tibor. Ha Gyurcsány Ferenc képes a változtatásra ezen a téren, továbbra is ő maradhat az MSZP első embere. A kudarc után azonban Szanyi szerint a kormányzati politika bizonyos elemeit újra kell gondolni, mert felülvizsgálat nélkül az MSZP könnyen légüres térben találhatja magát.
Hasonlóképpen a status quo fennmaradását valószínűsítette a szocialista frakció talán leghangosabb kormánykritikusa, Karsai József. A battonyai polgármester a hétfői frakcióülésen elhangzottak alapján azt valószínűsítette, hogy Gyurcsány Ferenc támogatottságát illetően nem lesz változás az MSZP-n belül. Ha a miniszterelnök képes lesz újra elindulni a szavazók felé, a frakció és a párt kiáll mellette. A békési képviselő szerint az MSZP nem engedheti meg magának, hogy a biztos vereség tudatában induljon neki egy újabb megmérettetésnek. Az őszi voksolás tartalmi kérdésében ugyanakkor Karsai nem változtatott álláspontján: továbbra sem tartja időszerűnek a több-biztosítós rendszer bevezetését, ennek elindításával szerinte legalább tíz évet várni kellene.
Nincs veszélyben Gyurcsány Ferenc pártelnöki posztja - vélekedett Filló Pál, az MSZP munkástagozatának vezetője. A laptársunk tegnapi számában megjelent, a pártelnöki és a miniszterelnöki funkció lehetséges szétválasztására vonatkozó értesülést a képviselő azzal kommentálta, hogy a párton belül valóban felmerült az ötlet. Egy ilyen megosztott megoldás mellett szólna, hogy a két funkció egy kézben tartása jelenleg erősen befolyásolja az MSZP kommunikációjának mozgásterét. Ezzel együtt Filló szerint ez nem "időszerű" probléma, mivel a kérdés rendezése jelentős részben Gyurcsány Ferenc kormányfő személyes döntésétől függ. A most kezdődő időszakban gyakoribbak lehetnek a konfliktusok a koalíciós partnerrel, főként a reformok ügyében, a szocialisták szerint ezekről 2009 januárjáig meg kellene egyezni.
