BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Bezár a Szerencsi Cukorgyár

2008. március 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A német Nordzucker magyarországi érdekeltsége, a Mátra Cukor Zrt. tegnapi döntését követően már csak egy cukorgyár működik majd hazánkban, a kaposvári, amely a tervek szerint mintegy százezer tonna cukrot állítana elő az idén. Ez a magyar fogyasztás egyharmadát fedezi. Hasonló mennyiséget terveztek a szerencsi gyárban is, a Mátra Cukor azonban úgy döntött, befejezi a répacukorgyártást Magyarországon, és bezárja utolsó, még működő magyar gyárát, a szerencsit is - közölte Pokol Balázs, a cég igazgatóságának elnöke. A társaság 2007 novemberében már döntött szolnoki gyára bezárásáról, ezzel harmadával csökkent a cég magyarországi cukorgyártási kvótája. A bezárás Szerencsen 111 dolgozót érint - tudta meg lapunk -, közülük 60-at tovább foglalkoztatnak a Mátra Cukor hatvani telephelyén.
A hazai gyáraknak többszöri egyeztetés, az agrártárca múlt heti újabb, tonnánként kéteurós hozzájárulása után sem sikerült még megállapodniuk a cukorrépa-termelőkkel az idei szerződésekről, felvásárlási árakról, illetve a vetésterületről, és ezek szerint sikertelen volt a Mátra Cukor újsághirdetéses termelőtoborzó kampánya is. A cukorrépa-termelőknek a legutóbbi felvásárlásiár-ajánlat - tonnánként 38, illetve az FVM legutóbbi hozzájárulása után 40-42 euró - nem feltétlenül éri meg, sok helyütt még ezzel együtt is veszteséges a termelés. Az EU ugyanis a hazai viszonyokhoz képest meglehetősen bőkezűen támogatja a cukorkvóták visszaadását, illetve a termelés visszafogását. A magyar piacot a cég a jövőben is ellátja cukorral - tette hozzá Pokol Balázs.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet