BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Piedesztálra emelt különadó

2008. március 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A legfrissebb tervek szerint a mostani társasági adó helyett egy leginkább a különadó alapjára épülő, 16 százalékos adót kellene fizetniük a vállalkozásoknak. Ez lényegében a versenyképességi kerekasztal elképzelésével egyezik meg, amely a társasági adó összes kedvezményének megszüntetését javasolta. A kerekasztal mindazonáltal húsz százalékban határozta meg az új társasági adó kulcsát, vagyis lényegében meghagyta volna a különadót. Ezt való­színűleg politikai (hitelesség megtartását célzó) célból inkább megszüntetné a kormány, ezért lenne csak 16 vagy 18 százalékos az adó.
Ám nem vész el a bevétel java része. A kedvezmények megszüntetésével 300-320 milliárd forint többlete keletkezne a költségvetésnek - mondta Zara László, a Magyar Adótanácsadók Országos Egyesületének elnöke. A társasági adó kedvezményeinek eltörlése (egy-két meg nem nevezett kivétellel, ilyen lehet az amortizáció) a kisvállalkozásokra nem lenne komoly hatással, ám ahogyan nő a vállalat mérete, úgy emelkedne az adóterhelés - míg a kicsik terhelése 16 százalékos, addig a vállalatok átlagos terhe 11 százalék körül van. Elképzelhető, hogy egyes multik megpróbálnak hatni a politikára - mint az a lex Audi esetében is történt.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet