Tavaly több mint 36 ezer lakás, az egy évvel korábbinál 7 százalékkal több kapott használatbavételi engedélyt, az új építési engedélyek 44 ezres száma viszont egyszázalékos elmaradást jelent - derül ki a legújabb adatokból. Így a 2006-os visszaesés után 2007-ben inkább a stabilizáció jeleit mutatja a szektor. A 33-34 ezres prognózist csaknem tíz százalékkal meghaladó tavalyi eredmény az elmúlt hét évet tekintve a harmadik helyre volt elegendő. A múlt évben átadott lakásokból csaknem 10 ezer a fővárosban, 16,5 ezer a közép-magyarországi régióban került piacra.
Az építési kedv újabb megtorpanására utaló trendet nem indokolja a piac jelenlegi állapota, különösen Budapesten - mondta a Napinak Szabó János, az OTP Ingatlan Rt. vezérigazgatója. A kevesebb kiadott engedélyt részben magyarázhatja a beruházók által a projekthez kapcsolódó közműfejlesztés illetékkötelezettsége, amire általános megoldást a mai napig nem sikerült találni, és az ügyintézés esetenkénti lelassulása.
Ugyanakkor a viszonylag lendületes növekedés hátterében sem csak piaci okok állhatnak. Az építési engedélyek és a használatbavételi engedélyek száma nagy átlagban másfél-két évvel követi egymást, ez a trend legalábbis 2006-ig, a nagy visszaesésig igaz volt - elemezte az adatokat Illy Gusztáv, az AL Holding értékesítési vezetője. Az első év 2006 volt, amikor a két évvel korábbi boom nyomán kiadott engedélyek száma jóval meghaladta az átadott lakásokét, ekkor már markánsan megjelent a beruházások indításának visszatartása vagy elnyújtott ütemezése. A készletek növekedésével és a feszültség fokozódásával egyre távolodott egymástól az engedélyek és a megvalósuló új lakások száma, ám az építkezést nem lehet a végtelenségig húzni, ez további finanszírozási terhekkel jár - mondta Illy, aki szerint különösen a budapesti bővüléshez járult hozzá korábban elnapolt beruházások elindítása.
A vállalkozói lakásépítés újra teret nyert, már az összes új lakásnak 46 százaléka értékesítési céllal készült. Ezzel párhuzamosan csökkent az új lakások alapterülete (2007-ben 87 négyzetméter volt az átlag), az egy évvel ezelőtti 34 százalékról 36 százalékra nőtt a 60 négyzetméter alatti lakások aránya, egyértelműen az eladásra épített lakások súlyának növekedése miatt. Egyre inkább háttérbe szorul a kaláka, a kivitelezések 72 százalékát építőipari vállalkozások végzik. Önkormányzati beruházásban mindössze 278 lakást hoztak tető alá.
