BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Partnerséget ajánl a kormány

2008. február 25. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyarország javarészt teljesítette a vállalásait és várhatóan eggyel jobb minősítést kap az Európai Bizottságtól - jelentette ki Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter, a lisszaboni célkitűzések fő felelőse a gazdasági és szociális tanács (gszt) ülésén. A felülvizsgált lisszaboni akcióprogram teljesítéséről tavaly ősszel nyújtotta be jelentését a kormány. A konvergenciaprogram és az elmúlt másfél év kiigazítása indokolta a korábbi célok felülvizsgálatát, a korábbi hároméves helyett pedig egyéves tervet adtunk be: ebben a legtöbb, lisszaboni célkitűzéssel kapcsolatos vállalásunkat mérsékeltük, többek között a foglalkoztatási rátával kapcsolatosat - mondta Bajnai. A bizottság a legtöbb területen korlátozottnak minősítette a korábbi ajánlásai alapján tett magyar erőfeszítéseket és több országspecifikus ajánlást is adott. Bajnai szerint a foglalkoztatás esetében, az oktatásban, a adópolitikában és a segélyezési rendszer átalakításakor is újabb strukturális reformokat vár Magyarországtól, hogy érdemben hozzájáruljon a lisszaboni célkitűzések - vagyis hogy 2010-re a világ legversenyképesebb régiója legyen - teljesítéséhez.
Mivel a bizottság felrótta a kormánynak az intézményi reformokkal kapcsolatos tájékoztatás és a társadalmi egyeztetés nem kellő mélységét, a miniszter ígérete szerint ezen változtatnak, és a különböző társadalmi csoportokat jobban bevonják a döntéshozatalba. Egyúttal partnerséget és a korábbinál jelentősebb szerepet kínált a gszt-nek a következő, immár ismét hároméves lisszaboni akcióterv kidolgozásában és monitoringjában egyaránt. A tervek szerint a kabinet tavasszal dolgozza ki a terveket és nyár közepén indul a társadalmi vita. Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke ismételten felhívta a kormány figyelmét arra, hogy a lisszaboni programnak része a kutatás-fejlesztés támogatása is - a cél, hogy néhány éven belül a ráfordítások elérjék a GDP 3 százalékát -, amire Magyarország még mindig kirívóan keveset költ.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet