Legalább egyeztet a kormány - többnyire ezt a reakciót váltotta ki a lapunk által megkérdezett szakértőkből és a pénzügyi tárcából, hogy a korábbi ígéretekhez képest több hónappal, talán csak május végén jut el az országgyűlésig a 2009-es adóváltozásokat célzó jogszabálytervezet. Az eredeti elképzelések szerint - már ha eredetinek a tavaly ősszel beharangozott menetrendet vesszük alapul - a kormány január végére állította volna össze reformelképzeléseit, amely utóbb strukturális átalakítássá szelídült. A január végi határidő először csak néhány hetet csúszott, mára azonban nagyon úgy tűnik, hogy csak az utolsó pillanatokban tudják tető alá hozni a képviselők a módosítókat.
A menetrend szerint a pénzügyi tárca az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal pillanatnyilag is tárgyal a körvonalakról. Ez azt jelenti, hogy konkrét javaslatok még nincsenek, csak az irányokat próbálják meghatározni. A következő lépés az lesz, hogy a koalíciós partnerrel is egyeztetést kezd a tárca, majd a már formálódó javaslatot újra visszaviszik az OÉT elé, társadalmi egyeztetésre.
Az irány világos, hiszen a hónapok (évek) óta folyamatosan hangoztatott elemeket kell valahogy beépíteni a módosításokba: a munkabér terheinek csökkentését, a segélyezések átalakítását és a vállalkozói adók csökkentését. Összességében komoly társadalompolitikai ütközést jelent majd, hogy a lakosságnak vagy a gazdasági szereplőknek kedvezzen-e a változás - mondta Vadász György, a Magyar Iparszövetség (OKISZ) ügyvezető társelnöke.
Az előkészítés elhúzódása ellenére az OÉT lapunk által megkérdezett delegáltjai és a Pénzügyminisztérium is ragaszkodik ahhoz, hogy a 2009-re vonatkozó adóváltozásokat még a tavaszi ülésszakon fogadja el a parlament. Ez azt jelenti, hogy a parlamenti vita igencsak rövid lesz: feszített tempójú tárgyalás mellett öt hét kell ahhoz, hogy benyújtástól a zárószavazásig le lehessen tudni egy javaslatot. Vagyis legkésőbb május 13-án be kell nyújtani a törvényjavaslatot, hogy a parlament az utolsó ülésnapon, június 10-én megejthesse a zárószavazást.
