Az Európai Unió pénzügyminiszterei kedden Brüsszelben elfogadták a magyar konvergenciaprogramot. A kormány által tavaly november 30-án eljuttatott dokumentum az euró bevezetése feltételeinek a teljesítését tartalmazza, mindenekelőtt a GDP-arányos költségvetési hiány három százalék alá csökkentésének programját.
A programot korábban az Európai Bizottság elfogadásra ajánlotta, kiemelve azonban néhány olyan elemet, amelyet kockázatosnak tart. Veres János pénzügyminiszter keddi felszólalásában válaszolt a brüsszeli aggályokra. Elmondta, a program megvalósítására kellő garanciát nyújt, hogy az idei költségvetés is képez tartalékokat, amelyekkel a negatív világgazdasági folyamatok vagy a tőkepiaci problémák esetleges hatásai kezelhetőek.
Veres szerint az átmeneti jelleggel bevezetett adóemeléseket is igyekszik kompenzálni a kormány, így jövőre a rövidesen nyilvánosságra kerülő tervek szerint a GDP 0,8 százalékát kitevő adóteher-csökkentés várható.
Veres a Független Hírügynökség kérdésére elmondta, hogy amennyiben a népszavazáson a kormány számára negatív eredmény születne, az nem befolyásolná a konvergenciaprogramot, közelebbről nem jelentené a költségvetési hiány megugrását. "A kormány nem tervezi sem a vizitdíj, sem a kórházi napidíj eltörlésének kárpótlását vagy a tandíj finanszírozását. Így ezért nem lesz szükség a konvergenciaprogram módosítására sem." Szerinte az orvosok így átlagosan havi 180 ezer forinttól esnének el.
