BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az EP a szupermarketek körmére nézne

2008. február 5. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Parlament öt tagja (köztük Hegyi Gyula szocialista képviselő) kezdeményezte, hogy az Európai Bizottság (EB) vizsgálja meg a szupermarketek tevékenységét, és ha az sérti az uniós kereskedelmi törvényeket, közösségi szinten szabályozza az áruházláncok jogait és kötelességeit. Hegyi bejelentette: aláírásgyűjtésük sikeres volt, a képviselők 60 százaléka, 438 fő aláírta, így a kezdeményezésből parlamenti többségi állásfoglalás lett és az EB-nek ez ügyben érdemben kell nyilatkoznia.
A képviselő szerint a szupermarketek egész Európában kiszorítják a piacról a kiskereskedőket, és nyomott átvételi áraikkal megnehezítik a termelők, beszállítók helyzetét. Sok helyen saját munkavállalóik is arról panaszkodnak, hogy jogaikat megnyirbálják. A magyar példa is mutatja, sokszor sérülnek a vásárlók jogai a lejárt szavatosságú, rossz termékek miatt.
Hegyi Gyula fontosnak tartja, hogy a kezdeményezők között szocialista, zöld és konzervatív párti is akadt, s hogy a két SZDSZ-es kivételével valamennyi magyar EP-képviselő aláírta azt. Mint mondta, a képviselők támogatása jelzi, hogy gondok vannak a szupermarketek megítélésével. Az érdemi vizsgálat mindenki, így az iparág érdekeit is szolgálja, hiszen tiszta vizet önthet a pohárba. A vizsgálatnak azt kell kiderítenie, hogy csak élnek, vagy vissza is élnek-e a versenyelőnyükkel a szupermarketek. Előző esetben versenytársaiknak kell jobban megszervezniük magukat, utóbbi esetben jogilag is korlátozni kell a szupermarketek működését - összegezte a kezdeményezést Hegyi Gyula.
Ugyanakkor brüsszeli megfigyelők szerint az uniós, a versenyre vonatkozó, a belső piaci, közegészségügyi és szociálpolitikai előírások a szupermarketekre is érvényesek. Ha valahol visszás helyzet támad, azért nem a szabályozás a felelős, hanem az adott tagállam gyengesége, mert nem tud érvényt szerezni a direktíváknak, vagyis nem brüsszeli beavatkozásra van szükség, hanem az állam adminisztrációs kapacitásának megerősítésére.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet