- Megkezdődtek a második Nemzeti Fejlesztési Tervhez kapcsolódó pénzátutalások, miközben még a keret 13 százalékának kifizetése hátravan az első NFT-hez kapcsolódóan is. Nem okoz problémát, hogy párhuzamosan kell lebonyolítani a két tervhez tartozó kifizetéseket?
- Az első NFT esetében időarányosan jól állunk, a tíz csatlakozó ország között az elsők vagyunk, és a teljes unióban is negyedikek. A kifizetések egyidejű kezelése valós probléma, amire igyekszünk a közreműködő szervezeteknél jelentős kapacitásbővítéssel felkészülni. A feladat nagy, mivel mind az összegek, mind a pályázatok száma tekintetében nagyságrendi ugrás tapasztalható a második fejlesztési tervben.
- A Kohéziós Alap pénzeinek lehívásában a statisztikák szerint csak az uniós középmezőnyben vagyunk. Mit tehet a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, hogy gyorsuljon a folyamat?
- A Kohéziós Alapról érdemes tudni, hogy az ide tartozó fejlesztések jelentős része úgynevezett nagyprojekt. Ezek 50 millió eurónál, a környezetvédelmi beruházások esetében 25 millió eurónál nagyobb fejlesztések, melyek előkészítése lényegesen több időt vesz igénybe, mint a kisebb projekteké és amelyekhez szükség van tételes brüsszeli jóváhagyásra is. A "kohéziós" tervek 40 százalékát egy-két olyan nagyberuházás teszi ki, mint a csepeli szennyvíztisztító vagy az M0-s körgyűrű. Ezekhez kapcsolódóan 2010 végéig van lehetőségünk rendezni a számlákat, de ezzel együtt lehet és kell is gyorsítani az előkészítési folyamatot.
- Várhatóan mikor tudjuk benyújtani Brüsszelnek elbírálásra ezeket a nagyprojekteket?
- A véglegesítést követően bármikor benyújthatjuk őket. A beadás folyamatos lesz, mivel nem kell őket egy csomagban kiküldenünk. Most úgy látom, hogy idén legalább tizenöt ilyen nagyprojektet át tudunk adni a bizottságnak, amelyek közül még tavasszal elküldhetünk számos útépítési tervet, de akár a négyes metró aktáját is.
- Milyen volt a tavalyi pályázati mérleg, illetve milyen új pályázatok kiírása várható a közeljövőben?
- 2007-ben a 27 tagú EU-ban Magyarország írta ki nemcsak a legtöbb pályázatot, szám szerint 185-öt, de elsők voltunk a pénzügyi volumen tekintetében is. Ezzel elértük stratégiai célunkat, azaz hogy a lehető legteljesebb formában megnyissuk az ország számára a második NFT keretében felhasználható uniós forrásokat. Idén már nem az a cél, hogy minél több, hanem hogy minél jobb minőségű pályázatokat írjunk ki. Ez hozzávetőlegesen 150 pályázatot jelenthet, amelyek között lesznek teljesen újak és módosítva újra kiírásra kerülő korábbiak is. Utóbbira példa lehet a kkv-kat támogató program, amelynek az elmúlt egyéves tapasztalatait a közeljövőben értékeljük az érintettekkel. Az új kiírás ezen észrevételek alapján akár módosulhat is.
- Az NFÜ nemrégiben elindított "Anti-lop" nevű korrupció- és csalásellenes programja keretében eddig hány büntetőfeljelentést tettek, illetve hány komolyan vehető kivizsgálás van folyamatban?
- A bejelentések több mint 60 százaléka nem vehető komolyan, jelentős részük viccelődés. Másik csoportba tartoznak a megalapozottnak tűnő, de nem az uniós támogatásokhoz kapcsolódó információk, ezeket továbbítjuk az illetékes hatóságoknak. A harmadik, már számunkra is érdekes csomagban jelenleg 25-30 megkeresés van, ezek már konkrétan a fejlesztési pénzek felhasználásához kapcsolódnak. Ezen ügyekben az előzetes vizsgálatok alapján többnyire legfeljebb szabálytalanságokról lesz szó, de akadt már bűncselekménygyanús ügy is.
- Külön fogják kezelni az olyan politikailag kényes ügyeket, mint például az MSZP borsodi elnöke, Szabó György családi érintettsége a pályázatokon?
- Egyenlő mérce van, minden bejelentést egyformán kezelünk. A Szabó György elleni vádaskodás egyébként nem az Anti-lop keretében, hanem egy tévéműsor nyomán merült fel, amelynek kapcsán végül ő maga is kérte a vizsgálatot. A közeli napokban ez lezárulhat, ha megvan az eredmény, azonnal tájékoztatom a közvéleményt.
