BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy hónappal a nyitóülés

2008. január 9. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

előtt még nincs kész a jogalkotási program
A tervek szerint egy hónap múlva kezdődik az országgyűlés tavaszi ülésszaka, a korábbi évek gyakorlatával ellentetében ugyanakkor még nincs kész a kormány hivatalos jogalkotási programja. A kabinet január elején közzétett ugyan egy vázlatos programtervezetet, ebben ugyanakkor még a konkrét törvényjavaslatok esetében sem szerepelt azok tervezett benyújtója, illetve a beterjesztés és elfogadás várható időpontja. Ebben a dokumentumban a szokásokkal ellentétben nem voltak külön összegyűjtve a kétharmados támogatást igénylő tervezetek, illetve számos esetben csak általános témamegjelölések voltak pontos törvénycímjavaslatok helyett. Jelentős részben ez utóbbi körbe tartoznak a gazdaságpolitikával kapcsolatos új szabályozási tervek is.
Még a politikai egyeztetések sem indultak meg a listán szereplők közül a közteherviselés átalakítása, azaz az adóreform, illetve a versenyképesség-javítás terén, így meglehetősen valószínűtlen, hogy elfogadott törvényekkel zárja tavaszi munkáját a T. Ház e kérdések kapcsán. Évek óta húzódik a közpénzügyi reform egy fontos elemeként számon tartott, a költségvetési szervek jogállásáról szóló törvényjavaslat benyújtása is, amelyre most további részletek ismertetése nélkül ismét ígéretet tett a kormány. A már benyújtott javaslatok közül megtárgyalják a földgázpiac megnyitásáról szólót, illetve folytatódhat az eredetileg év eleji felállításra tervezett Költségvetési Hivatalról szóló tervezet vitája is.
Lapunk korábbi érdeklődésére a kormányzati illetékesek az ősszel elmaradt beterjesztések pótlására tettek ígéretet. Az őszi munkatervből 10 törvényjavaslat nem jutott el a beterjesztésig, ezeket mind tavaszra ígérte a kormány. A beérkezett nagyszámú észrevétel miatt továbbra is tárcaközi egyeztetésen van a közigazgatási hatósági eljárásról szóló módosítás, de ezzel együtt tavasszal várhatóan be tudja terjeszteni a kormány. Már olvasható ugyanakkor a nemzeti audiovizuális médiastratégia jogalkotási koncepciója, illetve hamarosan elkészül az eredeti változathoz képest alaposan átdolgozott fogyasztóvédelmi törvénytervezet is.
A jogalkotási tervezetben szerepel a tizenharmadik havi illetmény kifizetésének szabályairól szóló törvényjavaslat is. A kormány és az Egységes Közszolgálati Sztrájkbizottság 2007 februárjában kötött megállapodása alapján 2007. júliustól a közszolgálatban dolgozók havonta, 13. havi illetményelőleg jogcímen kapják meg 13. havi illetményüket. Tekintettel arra, hogy a kormány idén felülvizsgálja a jelenlegi kifizetési rendszert, 2009-től a jogszabály-módosítással visszaállhat a korábbi, egyösszegű kifizetés.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet