BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Van esély a vízummentesség megszerzésére

2008. január 4. péntek, 16:13

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Bár ma a Fehér Ház környékén nincs olyan befolyásos pártfogója a kelet-közép-európai országoknak, mint korábban a régióból származó Zbigniew Brzezinski nemzetbiztonsági főtanácsadó vagy Madeleine Albright külügyminiszter, a beutazási vízum eltörlésének ügye mégis célegyenesbe látszik érkezni. A Napi Gazdaság értesülései szerint a közelmúltban az USA Budapestre akkreditált nagykövete biztosra vette, hogy Magyarország megkapja a vízummentességet az új amerikai szabályozás alapján. A tavaly nyáron életbe lépett törvény szerint a vízummentesség alapvetően nem a jelentkezések elutasítási vagy a beutazók „túltartózkodási” arányától függ, hanem az ezek és más ügyek kapcsán tapasztalt magyar biztonsági együttműködési készségtől és képességtől (a fontos ügyeket lásd a táblázatban). Ezzel együtt a vízumkötelezettség felülvizsgálata csak az elutasítási vagy túltartózkodási arány törvényben meghatározott szintjének elérése esetén kezdődhet meg.
Az elutasítási arány egy évre visszamenőleg a 2007. szeptember 30-i adat szerint 10,3 százalékos volt – tudta meg lapunk a Külügyminisztériumtól. Ez csak kicsivel haladja meg az összes rövid távú vízumkérelemre előírt, legfeljebb 10 százalékban meghatározott elutasítási limitet. Pontos túltartózkodási arány ugyanakkor mindaddig nem áll rendelkezésre, amíg a külföldiek USA-ból történő kiléptetését ellenőrző komplett rendszer el nem készül. A vízummentességről így leghamarabb egy újabb pénzügyi év elteltével, őszre születhet döntés. Biztató ugyanakkor, hogy a külügyi tárca tájékoztatása szerint Bush elnök és adminisztrációja számos alkalommal jelezte, hogy még hivatali ideje alatt szeretné befejezni azt a folyamatot, amely elvezethet számos szövetségesének – így Magyarországnak is – a vízummentes programba történő felvételéhez.

Az USA által fontosnak tartott kérdések a magyar–amerikai kapcsolatokban
Magyarország keleti energiafüggősége
A demokrácia terjesztésében való közreműködés (többek között a Balkánon, Afganisztánban)
A pápai NATO-szállítási központ
A budapesti FBI-akadémia
Forrás: Napi-információ

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet