BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jelenleg nincsenek privatizációs szándékaink

2007. december 5. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

- A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács nagyon eltérő szakmai hátterű tagokból alakult meg októberben. Kialakult-e már valamilyen munkamegosztás a testületen belül?
- A tanács tagjai egyenként is teljes vagyonukkal felelnek a meghozott döntésekért, a felelősség egyetemleges, így mindenkinek érdeke, hogy aktívan részt vegyen minden kérdés megtárgyalásában. Ezzel együtt érdemes építeni a tanács szerencsés összetételére, kihasználni a tagok szakértelmét. Ennek megfelelően abban egyeztünk meg, hogy ki-ki a szűkebb szakmájába vágó területekkel kiemelten is foglalkozik majd.
- Mi lesz a viszony az operatív működésért felelős vezérigazgató és a tanács között?
- A törvény alapján a vagyongazdálkodási tanács felelős a teljes állami vagyon hasznosításáért és gyarapításáért. Újdonság, hogy a tanács ellátja a leendő egységes vagyonkezelő szervezet igazgatósági feladatait is, meghatározza a középtávú stratégiát, a parlamenti beszámolók tartalmát és a szervezet működési rendjét. Az előterjesztésekért a vezérigazgató lesz felelős.
- Mennyire marad meg az elődszervezetek önállósága a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-n belül?
- Fontos feladat, hogy megőrizzük az elődszervezetek szakmaiságát, miközben biztosítanunk kell az egy jogi személyiségű társaság keretében való működésüket. A törvényi előírás úgy szól, hogy a Nemzeti Földalapot részben önálló szervezeti egységnek kell megtartani. Végül azt a megoldást választottuk, hogy a beolvadó KVI-t és az NFA-t is egy-egy vezérigazgató-helyettes fogja irányítani, akinek mindkét esetben három ügyvezető igazgatóság segíti a munkáját. Az integrálható tevékenységeket összevonjuk, legyen szó a biztonságról vagy az informatikáról, amit megkönnyít az is, hogy minden szervezeti egység a Pozsonyi úti székházba költözik.
- Korábban a számvevőszéki bírálatok egyik gyakori tárgya volt a nemzeti vagyonkataszter hiánya, és arról lehetett hallani, hogy a KVI és az ÁPV nyilvántartása között jelentős színvonalbeli különbség van, az utóbbi javára.
- Az egységes vagyonkataszter létrehozását a tanács a legsürgetőbb feladatai között tartja nyilván. A mai nyilvántartási értékeken nagyjából 10 ezer milliárd forint körüli az állami vagyon értéke, de a vagyonelemek tényleges értéke elérheti az 50 ezer milliárdot is. Minden vagyonelemet megfelelően kell tehát értékelni és leltárba venni. Jó lenne egy hónapon belül végezni a munkával, de legkésőbb 2008 első félévében - a január végéig lezajló költözés után minden technikai és szervezési feltétel adott lehet ahhoz, hogy befejezzük ezt a feladatot.
- Szintén az ÁSZ-jelentésekben olvasható számos bírálat és felelősségre vonási kezdeményezés az ÁPV Zrt. és a másik két elődszervezet korábbi működésével kapcsolatban. A tanács foglalkozik majd ezekkel az ügyekkel?
- 2008 végéig szeretnénk áttekinteni az összes áthúzódó ügyet, különös tekintettel azokra a szerződésekre, melyekben a szerződő felek bizonyos kötelezettségeket is vállaltak a privatizáció során. A következő év végéig ezekről az esetekről szeretnénk készíteni egy leltárt, amit a nyilvánosságnak is bemutatunk, hogy ezután tiszta lapot nyithassunk.
- Milyen még állami tulajdonban lévő vagyonelemek privatizációjára kerülhet sor rövid távon?
- A tanácsnak jelenleg nincsenek privatizációs szándékai, de 2008 első felében meg fogjuk vizsgálni azokat a kritikus vállalatokat, amelyek működése deficites, és amelyeknek nehézségeik vannak. Természetesen nem fogunk mindenáron ragaszkodni azokhoz a cégekhez, amelyek átszervezése és hatékonnyá tétele szinte lehetetlen. Ezt követően sorban foglalkoznánk minden állami tulajdonban maradó vállalattal.
- Személyesen milyen eredménnyel lenne elégedett, ha néhány év múlva értékelnék a tanács munkáját?
- Akkor lennék elégedett, ha tiszta képet kapnánk az állami vagyonról, annak hasznosítási lehetőségeiről. Fontos, hogy azok a vállalatok, amelyek képesek hatékonyan működni, ezt meg is tudják valósítani, amellett hogy ellátják a számukra előírt közszolgáltatási feladatokat. Ezért fogunk dolgozni, teljes vagyoni felelősségünk mellett.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet