helyettesítené a jövedelemadókat
A Magyar Nemzeti Bank és a kormány nagyjából azonosan látja a 2007-es és a 2008-as gazdasági folyamatokat, ami már önmagában is jelentős eredmény - kommentálta Gyurcsány Ferenc nyilatkozatát Simor András, az MNB elnöke kedd este a köztévében. Simor szerint a nézetkülönbségek 2009-cel kezdődnek mind a növekedés, mind a költségvetési hiány ügyében, de ezek sem áthidalhatatlanok, mivel a jegybankban úgy látják, addig még lesz idő a szükséges korrekciókra. A hiánycsökkentést Simor szükségesnek tartotta, azt ugyanakkor szerencsétlennek gondolja, hogy jelentős részben azokat a rétegeket terhelik, akik a gazdaságnak lendületet adhatnának. A vállalkozói szférán segítendő a jegybankelnök így a jövedelemtípusú adók adórendszerben meglévő arányának csökkentését és a forgalmi vagy vagyoni típusú adók arányának növelését javasolta. A nemzeti bank rövid távon nem figyeli ugyan a forint kurzusát, de hosszabb távon az a célja, hogy az árfolyam ne legyen túl ingadozó - tette hozzá a jegybankelnök. Simor András szerint a jegybank akár az alapkamat emelésének eszközéhez is nyúlhat, amennyiben a nominálbérek jövőre meghaladják a termelékenység és az infláció összegét.
