BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pert nyert Magyarország a kukoricaügyben

2007. november 15. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyarországnak adott igazat a kukoricaintervenció ügyében az Európai Bíróság. Az EU elsőfokú bírósága szerint jogtalanul szigorította meg az Európai Bizottság (EB) a kukorica intervenciós feltételeit tavaly, amikor lényegében - legalábbis a termés szempontjából - azonnali hatállyal megváltoztatta a felvásárlás feltételeit. Ezzel elfogadta Magyarország érvelését, amely szerint, mivel nem időben született meg a módosító rendelkezés, az EB megsértette a gazdák jogos bizalmát.
Az EB tavaly október 18-án megszigorította a minőségi követelményeket és az intervenciós kukorica fajsúlyára vonatkozó új követelményt állapított meg. A brüsszeli magyarázat az volt, hogy figyelembe kell venni bizonyos gabonafélék esetében a hosszú ideig tartó tárolással járó minőségi változást, és ezért új fajsúlykövetelményt szabott meg. A rendeletet a 2006 tavaszán elvetett, 2006 őszén betakarított kukoricára is alkalmazni kellene, ám, állapítja meg az EU elsőfokú bírósága, a fajsúlyra vonatkozó követelményt a gazdák már nem tudták befolyásolni. Így ők hátrányos helyzetbe kerültek, "az EB megsértette a termelők jogos bizalmát". A bíróság elutasítja az EB rendeletének azt a részét is, amely szerint az új fajsúlykövetelménnyel a kukorica ellenállóbb lenne a minőségromlással szemben. A bíróság szerint az EB nem tudta alátámasztani azt az érvét sem, hogy a fajsúly befolyásolja a kukorica tápértékét, sőt a bírósághoz benyújtott iratok ebben a tekintetben ellentmondásosak voltak, a bizottsági rendelkezés kellő mérlegelés nélkül született. Ezért megsemmisíti a fajsúlykövetelményre vonatkozó rendelkezéseket.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet