A schengeni jelentés hivatalos jóváhagyásával véglegessé vált: nincs akadálya annak, hogy a 2004-ben csatlakozott EU-tagok - Ciprus kivételével - a határokon átnyúló teljesen szabad mozgást nyújtó schengeni övezetnek is tagjai lehessenek. A kilenceknek két feltételnek kellett megfelelniük: rácsatlakozniuk a schengeni információs rendszerre (SIS) és megfelelni a határ-ellenőrzési biztonsági kritériumoknak. Főként ez utóbbival voltak nehézségek, a tavaly decemberi értékelés még számos problémát jelölt meg a belépni kívánó országokban (Magyarország volt az egyetlen kivétel, nálunk már akkor mindent megfelelőnek találtak). Az ellenőrzés többek közt kiterjedt a zöld határ védelmére, a vízumok kibocsátására, a nemzetközi vonatok kontrolljára, a rendőri együttműködésre.
Bár a belügy- és az igazságügy-miniszterek a múlt héten jóváhagyták a végső jelentést, apró problémákra még felhívták a figyelmet, amelyekre a jövőben oda kell figyelni. A legfontosabb, hogy az észt határőrségnek további személyzetről kell gondoskodni a külső határok védelmére. Az értékelés Szlovákia esetében tapasztalta a legnagyobb előrehaladást: míg a tavalyi elemzés még csapnivalónak találta az ukrán szakasz védelmét, a mostani már elégedett volt ezzel is.
A ma tizenöt teljes jogú tagot számláló schengeni övezet kiterjesztését Ausztria szívesebben halasztotta volna, de végül beletörődött a 2007. december 21-i dátumba. Mindazonáltal máris kilátásba helyezte a schengeni megállapodás felfüggesztését jövőre, a labdarúgó Eb idejére; erre az egyezmény lehetőséget is teremt, és ezzel már éltek is a tagállamok, hasonló rendezvények idején. Az osztrák határőrség a jövőben is végez majd szúrópróbaszerű ellenőrzést, de nem a határon, hanem hátrább vonva, a határkörzetben, ebben 1500 katona és 2000 rendőr vesz majd részt. A katonáknak nem lesz rendőri felhatalmazásuk, illegálisan beutazók gyanúja esetén a rendőrséget kell értesíteniük. Mint Brüsszelben Günther Platter osztrák belügyminiszter elmondta, Magyarországgal, Szlovéniával, Szlovákiával és Csehországgal rendészeti együttműködést kötött, amelynek értelmében vegyes járőröket vetnek be és közös rendőrbázisokat állítanak fel; mód lesz arra is, hogy egymás területén vegyenek üldözőbe esetleges szökevényeket, menekülőket.
