A gazdaság kifehérítését célzó intézkedések nyomán eddig mintegy 50 milliárd forint többletbevételre tett szert a költségvetés - jelentette ki Veres János az MGYOSZ rendezvényén. A pénzügyminiszter szerint az elsősorban a tb-járulékoknál és az szja-nál, illetve a társasági nyereségadónál megfigyelhető, korábban nem érzékelhető bevételt jövőre akár év közben is "visszaadhatja" a PM, ha az eléri a tízmilliárd forintos nagyságrendet. A könnyítésnek két formája lehet: nagyobbrészt a legálisan működő vállalkozások terheinek enyhítése, kisebb részben az oktatási és képzési támogatások növelése szerepel a tárca terveiben. A jövő évi büdzsé vállalkozások számára kedvező fejleményei között Veres megemlítette a társasági nyereségadó foglalkoztatási, illetve fejlesztési kedvezményének kibővítését: a korábbi ötmillió helyett ötvenmillió forintos adóalapig lehet érvényesíteni a normál 16 százalékos kulcs helyett a tízszázalékos kulcsot. Ez a lépés a PM adatai alapján a vállalkozások 90 százalékát érintheti.
A konvergenciaprogramban a kormány nem tekint többletbevételt hozó forrásként az ingatlanadóra, így annak teljesülése nem központi kritérium - mondta a miniszter. Az önkormányzati bevételeknél az iparűzési adóból ugyanakkor jövőre az idei mintegy 400 milliárd forintnál akár több mint 30 százalékkal is több folyhat be, mivel kikerülnek a rendszerből az uniós szabályok alapján legkésőbb idén év végével lejáró kedvezmények. Az iparűzési adó sorsa ettől függetlenül a 2008 eleji koalíciós egyeztetéseken is napirendre kerül. Az érdek-képviseleti szervezetek tiltakozása ellenére a kormány kitart a három kisebb közteherforma összevonására tett javaslata mellett, míg az élőmunkát terhelő járulékok csökkentésére a pénzügyminiszter csak a Munkaerőpiaci Alapba való befizetéseknél lát lehetőséget.
